Sidel – 18% oszczędności w zużyciu energii na linii produkcyjnej dzięki lampom ECO

MODERNIZACJA LINII ZAPROPONOWANA PRZEZ SIDEL OSIĄGA 18% OSZCZĘDNOŚCI W ZUŻYCIU ENERGII NA LINII PRODUKCYJNEJ BUTELEK Z TWORZYWA PET NA WODĘ W NAJWIĘKSZEJ NA ŚWIECIE DESTYLARNI

W wyniku zastosowania przez Sidel nowego rozwiązania na linii produkcyjnej w japońskiej destylarni Kirin osiągnięto znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Sidel, światowy lider w zakresie rozwiązań tworzywa PET na potrzeby opakowań produktów płynnych, przeprowadził modułową modernizację linii produkcyjnej i wyposażył maszynę do formowania rozdmuchowego w lampy ECO, osiągając równowagę kosztów i korzyści płynących ze zrównoważonego ekologicznie rozwoju.

Na celowniku: zrównoważona ekologicznie produkcja

Destylarnia whisky, która obecnie uważana jest za największą na świecie, znajduje się w mieście Gotemba u podnóża znanej wszystkim japońskiej góry Fudżi. Miejsce to wybrano z uwagi na to, iż w powszechnym odczuciu w Gotembie panuje podobny klimat jak w Szkocji, kolebce whisky. Średnia roczna temperaturę to zaledwie 13°C, powietrze jest chłodniejsze i bardziej wilgotne niż w innych częściach Japonii, szczególnie latem.

Menadżer projektu destylarni Kirin twierdzi: „Kirin wybrała lampy ECO firmy Sidel w celu zamontowania ich na obecnej linii produkcyjnej butelek PET na wodę, gdyż niezmiennie dążymy do osiągnięcia zrównoważonego ekologicznie rozwoju i opłacalności. Zastosowane lampy zapewniły nam znaczne oszczędności energii, a ponadto przyniosły wymierne korzyści w zakresie zwiększonej stabilności procesu i zoptymalizowanego wyniku produkcji”

Kirin jest jedną z 10 destylarni whisky w Japonii, woda na potrzeby jej produkcji czerpana jest bezpośrednio z podziemnych strumieni płynących pod górą. W przeciwieństwie do większości pozostałych destylarni whisky na świecie, w destylarni Kirin proces produkcyjny dokonuje się na miejscu, począwszy od zacierania do butelkowania. Zakład położony jest na rozległym obszarze o powierzchni 520 000m2 i zdolny jest do osiągnięcia rocznej produkcji w wysokości 12 milionów litrów czterech rodzajów whisky, słodowej malt whisky i trzech rodzajów zbożowej grain whisky. Kirin dostrzegła możliwości związane z wykorzystaniem podziemnych strumieni wody w celu wprowadzenia do obrotu wody butelkowanej i w 1999r. zainstalowała wyspecjalizowaną linię do dmuchania butelek z tworzywa sztucznego (linia Sidel PET). To właśnie na tej linii przeprowadzono modernizację modułową.

Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat środowiska, opakowania ekologiczne i odnawialność zasobów wodnych są ważnymi czynnikami na rynku wody butelkowanej. W 2013 całkowita wielkość sprzedaży wody butelkowanej w Japonii wzrosła o 4% osiągając wartość 4.4 miliardów litrów. Przewiduje się, że pomiędzy 2013 a 2018, rynek wody butelkowanej wzrośnie ze złożoną roczną stopą wzrostu CAGR rzędu 0.7%, przy czym rynek wody niegazowanej odnotuje wzrost wskaźnika CAGR na poziomie 0.3%.

Sidel_Kirin_Japan_ECO_lamps_1

Na całym świecie działa już ponad 7000 lamp ECO firmy Sidel

Branża napojów zauważa rosnącą potrzebę zrównoważenia wydajności ekonomicznej z kwestiami ochrony środowiska; zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych stanowi kluczową część tego procesu. Szacuje się, że lampy grzewcze stosowane do produkcji preform zużywają 90-95% elektryczności czerpanej przez maszynę rozdmuchową do formowania butelek. Lampy ECO firmy Sidel zostały zaprojektowane w oparciu o prosty z pozoru pomysł, który zajmuje się powyższymi kwestiami. Od czasu wprowadzenia ich na rynek w 2008, lampy ECO firmy Sidel spełniają wymagania stawiane przez klientów, zapewniając efektywne i łatwe w instalacji rozwiązanie. Zastosowanie lamp ECO, dostępnych jako modułowa rozbudowa linii produkcyjnej napojów dmuchaw typu Sidel SBO seria 1 jak i seria 2, generalnie skutkuje wzrostem oszczędności o około 15%. W niektórych przypadkach instalacja nie wymaga żadnej modyfikacji istniejącego pieca czy też zmiany procesu dmuchania. Oprócz zmniejszenia zużycia energii, lampy ECO firmy Sidel są solidne i trwałe w użyciu, gdyż starczają na 5000 godzin.

Moriyasu Uchibori, główny menadżer działu obsługi klienta firmy Sidel z Japonii, wyjaśnia: „Wraz ze stale rosnącymi globalnie kosztami elektryczności oraz narastającym dążeniem do zmniejszenia emisji CO2, producenci na całym świecie szukają rozwiązań optymalizujących produktywność i minimalizujących całkowity koszt własności linii produkcyjnych. Na typowej linii produkcyjnej, lampy grzewcze do preform stanowią obszar charakteryzujący się potencjałem na osiągnięcie większej wydajności energetycznej. Lampy ECO firmy Sidel są jednym ze sposobów na znalezienie oszczędności energii i pieniędzy”.

Oprócz Modernizacji Linii, w portfolio firmy Sidel (Sidel Services™ portfolio) znajdują się takie usługi jak Szkolenie, Konserwacja, Części Zamienne i Logistyka, Przekształcenie Linii i Form, oraz Opakowania. Dalsze szczegóły na stronie sidel.com/services lub drogą mailową services@sidel.com

 


aa