redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

1600 t żywności rocznie wyrzucają do kosza uczniowie

W całej Polsce marnuje się ogółem 9 milionów ton jedzenia.

Z badań „Talent do niemarnowania” przeprowadzonych przez instytut Millward Brown na zlecenie programu Tesco dla Szkół wynika, że co najmniej 4,5 tysiąca uczniów szkół podstawowych i gimnazjów regularnie wyrzuca jedzenie. Pod względem marnowania żywności Polska zajmuje w UE niechlubne 5. miejsce, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią.

Najczęściej wyrzucamy pieczywo (50%), warzywa (33%), wędliny (33%), ziemniaki (29%) i owoce (26%).

„39% Polaków przyznaje się, że zdarza im się wyrzucać żywność – na tym tle wskaźnik 13% dzieci regularnie marnujących jedzenie w szkołach wydaje się niedoszacowany przez nauczycieli, którzy ignorują takie zachowania, bo nie zdają sobie sprawy, że stanowią część większego, globalnego problemu” – mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności, która współpracuje z Tesco w ramach programu „Talent do niemarnowania”.

Wg oceny nauczycieli rocznie w Polskich szkołach dzieci wyrzucają co najmniej 1600 t jedzenia o wartości co najmniej 236 250 zł. Aż 84% ankietowanych nauczycieli jest zdania, że dzieci wyrzucają kanapki, bo wybierają słodycze. Z kolei 70% nauczycieli sądzi, że dzieci nie lubią tego, co przygotowali im rodzice. Źródłem marnotrawstwa są także za duże porcje – 31% uczniów dostaje zbyt duże drugie śniadanie od rodziców, a 12% nie jest w stanie zjeść porcji ze stołówki.

Jednocześnie statystyki GUS ukazują trwałą skalę niedożywienia dzieci w Polsce. W 2010 r. dożywiania wymagało ponad 130 tysięcy dzieci. Wynik ten daje Polsce trzecie miejsce w UE, za Bułgarią i Rumunią.


aa