redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Bakalland przejmuje Delectę

Połączenie dwóch popularnych marek z branży spożywczej.

W piątek, 23.05.2014 r. Orkla Foods zawarła umowę o sprzedaży Rieber Foods Polska SA z funduszem inwestycyjnym zarządzanym przez Innova Capital, właściciela Bakallandu. Zgodnie z umową Orkla Foods Norge AS sprzeda 100% udziałów Rieber Foods Polska SA za 100 mln złotych. Umowa podlega zatwierdzeniu przez polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Delecta jest wiodącą marką spożywczą w kategorii mieszanek ciast i deserów w Polsce. Firma stała się częścią koncernu Orkla w kwietniu 2013 r., na skutek nabycia przez Orklę udziałów Rieber&Son ASA. W 2013 r. wartość sprzedaży netto Rieber Foods Polska SA wyniosła 148 600 000 zł. Pod marką Delecta sprzedawane są dania gotowe, zupy, desery, ciasta gotowe, ciasta do samodzielnego przygotowania, dodatki do ciast, przyprawy oraz kawa zbożowa.

Innova Capital należy do czołówki środkowoeuropejskich funduszy private equity inwestujących w segmencie średnich przedsiębiorstw. Oprócz sfinansowania nabycia Delecty fundusz Innova Capital zasili Bakalland również nowym kapitałem w wysokości 20 milionów złotych.

„Możliwości wzajemnego promowania kategorii pokrewnych takich jak bakalie oraz dodatki do pieczenia są praktycznie nieograniczone. Okazje użytkowania bakalii, mimo trendu przekąskowości ciągle są w znacznym stopniu związane z wypiekami. Produkty obydwu firm sąsiadują ze sobą na półkach sklepowych” – poinformowano w komunikacie Bakallandu.

Źródło: Rieber Foods Polska; Bakalland.


aa