redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Danone zamyka trzy fabryki w Europie

Pracę straci 325 osób.

Jak informuje francuska gazeta „Le Figaro”, z powodu spadającego popytu na jogurty w Europie potentat na tym rynku, firma Danone, jest zmuszona do zamknięcia trzech swoich fabryk – w Budapeszcie na Węgrzech, w Hagenow w Niemczech oraz Casale Cremasco we Włoszech.

Produkcja zostanie przeniesiona do innych zakładów grupy we Francji, Polsce, Belgii i Niemczech.

Rynku świeżych produktów mlecznych zaczął wykazywać pewne oznaki ożywienia w ostatnich miesiącach, szczególnie w pierwszym kwartale 2014 roku, kiedy sprzedaż wzrosła o 3,9% w ujęciu porównawczym. Ale sytuacja w Europie wciąż jest niepewna. Sprzedaż ustabilizowała się na Półwyspie Iberyjskim, lecz Niemcy i Włochy „pozostają rynkami trudnymi”, brzmi konkluzja zawarta w raporcie kwartalnym grupy.

„Trwające od 2010 roku pogorszenie się warunków gospodarczych i trendów konsumenckich w Europie doprowadziło do znacznego spadku sprzedaży w tej części świata”, podała spółka.
W latach 2010–2013 Danone poniosło 13% straty w asortymencie świeżych produktów mlecznych w Europie. W zeszłym roku ogólna rentowność produkcji grupy spadła do 10,35% (wobec 12,11% w 2012 r.), a obroty grupy w Europie spadły o 2,4%.

W lutym 2013 r. Danone zdecydował się na redukcję w ciągu najbliższych dwóch lat 900 stanowisk kierowniczych i administracyjnych.

Źródło: lefigaro.fr.


aa