redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Data minimalnej trwałości źródłem marnotrawstwa?

Klient sam ma decydować, czy dany artykuł nadaje się jeszcze do spożycia.

Kiedy żywność jest bezpieczna?Data minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed…”) jest umieszczana na wielu mrożonych, chłodzonych i suszonych (makaron, ryż) produktach, a także na konserwach i innych środkach spożywczych (np. olej roślinny, czekolada itp.). Po upłynięciu tego terminu żywność jest nadal bezpieczna dla konsumenta, pod warunkiem, że przestrzega się wskazówek dotyczących przechowywania, a opakowanie nie jest naruszone. Po upłynięciu tej daty produkt może jednak zacząć tracić swoje właściwości smakowe i zmieniać konsystencję.
Termin przydatności do spożycia („należy spożyć do…”) wskazuje, do kiedy spożycie danego produktu jest bezpieczne. Jest umieszczany na nietrwałych produktach, takich jak świeże ryby, świeże mięso mielone itp. Jedzenie produktów, których termin przydatności do spożycia minął, może zaszkodzić.

Ministrowie rolnictwa Holandii i Szwecji uważają, że można ograniczyć marnotrawstwo żywności, usuwając z wielu produktów napis „Najlepiej spożyć przed…”, określający minimalny termin trwałości. W liście, który poparły także Austria, Dania, Niemcy i Luksemburg, zwracają się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wyjęcie spod obowiązku umieszczania daty minimalnej trwałości takich produktów jak mąka, mrożonki, konserwy, oliwa z oliwek czy makarony. Według szacunków Komisji Europejskiej w całej Wspólnocie rocznie marnuje się 90 mln ton żywności; znaczna część tego marnotrawstwa wynika z faktu, że aż 37% ludzi nie odróżnia terminu minimalnej trwałości od daty przydatności do spożycia.

Według nowych propozycji to konsument miałby ocenić, czy zakupiona przez niego żywność nadaje się jeszcze do spożycia, czy jednak może już zaszkodzić.

W ciągu miesiąca Komisja Europejska ma przedstawić wstępny projekt razem z proponowaną listą produktów mogących trafiać do handlu bez dat przydatności. Następnie będzie ona dyskutowana w krajach UE.

Źródło: Daily Mail.


aa