DOBRY SEZON WIOSNA-LATO 2015 DLA PROFI

W miniony sezon wiosna-lato 2015 był intensywny dla firmy Profi pod względem wprowadzania nowości na polskim rynku spożywczym. Firma wprowadziła nowości w czterech liniach produktowych i weszła w kolejną, nową kategorię rynkową.

Profi_photo

KALENDARIUM SEZONU WIOSNA-LATO 2015

I. CZTERY NOWE SMAKI WIELKOPOLSKIEGO PASZTETU Z DROBIEM

Marzec 2015. Profi wprowadza cztery nowe produkty, i tym samym poszerza gamę Wielkopolskich Pasztetów z drobiem o cztery nowe smaki: pikantny, z cebulką, ze szczypiorkiem, z suszonymi pomidorami i bazylią. W linii marki znajduje się łącznie 11 smaków. Pozostałe to: firmowy, z indykiem, z pomidorami, z papryką, z pieczarkami, z koperkiem, z zielonym pieprzem, z czosnkiem.

II. DWIE NOWE ZUPY PROFI „ZUPA RYŻOWA” I „SOLJANKA”

Kwiecień 2015. Profi wprowadza Zupę ryżową i Soljankę – nowe smaki w kategorii zup gotowych do spożycia marki Profi. Zupy przygotowane zostały wg oryginalnej receptury Profi, z użyciem wysokiej jakości składników.

Kategoria zup gotowych obejmuje razem 17 smaków.

III. DWA NOWE SMAKI „KUBKA PEŁNEGO SMAKU”

Maj 2015. Profi wprowadza dwa nowe smaki w kategorii zup błyskawicznych „Kubek pełen smaku” Gulaszowa i Rosół

z kurczaka. Zupę w formie ‘instant w płynie’ wystarczy przelać do kubka i zalać gorącą wodą. Dwa nowe smaki poszerzają linię dotychczasowych pięciu smaków (pomidorowa, ogórkowa, grochowa, barszcz czerwony i żurek).

IV. SAŁATKI LUNCHOWE „SUNNY SALADS”

Czerwiec 2015. Profi wchodzi na rynek z nową kategorią produktów – sałatkami lunchowymi Sunny Salads. To linia 12 sałatek (dań), przygotowanych w oparciu o oryginalne receptury firmy Profi. Bazą wszystkich sałatek, w zależności od rodzaju, są wartościowe kasze, pełnoziarniste makarony, brązowy ryż, blanszowane warzywa oraz różnorodne mięsa. Dodatkami są m.in.: suszone pomidory, oliwki, ser typu greckiego, grzyby Mun, prażone ziarna słonecznika i aromatyczne przyprawy. Produkt zamknięty w wygodnym, jednorazowym, pojemniku, do którego dołączony jest mały widelec.


aa