redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Duży, pękaty i brzydko pachnie

Czy chlebowiec różnolistny uratuje ludzkość przed głodem?

Bank Światowy i ONZ ostrzegły niedawno, że wzrost temperatur i nieprzewidywalność opadów już wpłynęły negatywnie na światowe zbiory pszenicy i kukurydzy, co nawet w ciągu najbliższej dekady doprowadzić może do wybuchu wojny o żywność.

Wg naukowców widmo głodu od ludzkości może odsunąć właśnie chlebowiec różnolistny, atrakcyjny owoc rosnący w południowej i południowo-wschodniej Azji. Może zastępować pszenicę, kukurydzę i inne podstawowe zboża, których uprawa jest zagrożona na skutek zmian klimatu.

Danielle Nierenberg, szefowa fundacji Food Tank zajmującej się promocją zrównoważonego rolnictwa, twierdzi, że „łatwo się go uprawia, dobrze znosi zarazy, choroby i upały. Jest też odporny na susze”.

Chlebowiec to największy znany owoc rosnący na drzewie. Nawet małe egzemplarze mają masę od 5 do 7 kg, ale odnotowano i takie ważące ponad 45 kg. Owoc ten dostarcza wielu składników odżywczych oraz kalorii; właściwie wszystkiego, czego potrzeba człowiekowi. Wystarczy spożyć od 10 do 12 kawałków tego owocu, by zaspokoić głód na kolejne pół dnia.

Źródło: The Guardian; wiadomosci.onet.pl.
Fot. ProjectManhattan (CreativeCommons)


aa