740 ton przemiału pszenicy na dobę w zakładzie GoodMills

216 tys. ton pszenicy będzie przemielane rocznie w Straduni, w młynie należącym do GoodMills Group, który został otwarty 24. października. Łączny koszt nowej linii produkcyjnej to 50 mln. zł. Dzięki tej inwestycji zakład produkcyjny w Straduni k/Opola stał się jednym z największych w Polsce.

Dzięki inwestycji, której łączny koszt wyniósł 50 mln. zł, po ponad 10 latach od uruchomienia zakładu w Straduni, zwiększono jego zdolność przemiałową z 440 do 740 ton na dobę, co w ujęciu rocznym daje wzrost ze 144 tys. do 216 tys. ton. Ponadto zwiększono pojemność silosów zbożowych z 20 tys. do 30 tys. ton.

– Zdecydowaliśmy się na realizację tej inwestycji w odpowiedzi na rosnące wymagania oraz zmieniające się potrzeby naszych klientów. Dzięki zakończonej modernizacji młyna w Straduni firma zwiększy swoje możliwości technologiczne i produkcyjne – mówi Piotr Piąstka, prezes firmy GoodMills Polska. Jako lider na rynku europejskim pragniemy wyznaczać trendy w naszej kategorii, a przede wszystkim być dostawcą pierwszego wyboru – dodaje.
GoodMills_Stradunia_zakład
Międzynarodowy koncern GoodMills Group, którego roczny obrót wynosi blisko 1 mld Euro, znajduje się w czołówce najważniejszych wytwórców mąk na świecie oraz zajmuje pozycję lidera w Europie. Inwestor posiada 25 młynów w 7 krajach, których łączny roczny przemiał wynosi prawie 3 mln ton. Wszystkie młyny pracują w technologii szwajcarskiej firmy Bϋhler – lidera w rozwiązaniach dla przemysłu młynarskiego.

Była to pierwsza na taką skalę, ale nie jedyna inwestycja koncernu w Polsce. W lipcu 2014 roku zakończyła się rozbudowa jednego z czterech zakładów – Młyna Kamionka w Dużej Cerkwicy w województwie kujawsko-pomorskim, która kosztowała 25 mln zł. Dzięki niej ponad dwukrotnie zwiększono wydajność zakładu i asortyment produkowanych mąk, a także pojemność dotychczas użytkowanych silosów.

GoodMills PolskaFirma GoodMills Polska jest kluczowym producentem w segmencie produktów pochodzących z przemiału zbóż. W Polsce istnieje od 1999 roku i posiada 4 młyny (Stradunia, Kamionka, Grodzisk Wlkp., Kutno) o łącznym przemiale rocznym blisko 600 tysięcy ton. Wszystkie młyny pracują w technologii szwajcarskiej firmy Bϋhler – lidera w rozwiązaniach dla przemysłu młynarskiego. Zakłady produkcyjne działają w oparciu o systemy zarządzania jakością: ISO 22000, ISO 9001, FSSC 22000, IFS 6, GMP+. Firma GoodMills jest właścicielem marki Basia.

aa