Jantoń otwiera nowoczesne centrum logistyczne. Koszt inwestycji to 5 mln zł.

Aby kontynuować tendencję wzrostową przychodów, którą notujemy stale od kilku lat i utrzymać pozycję jednego z głównych liderów w branży winiarskiej, zdecydowaliśmy się postawić na innowacje, w pierwszej kolejności w sposobie zaopatrywania naszych kontrahentów – powiedział Jacek Jantoń, Prezes Grupy Jantoń S.A. – Dzięki nowemu centrum logistyki partnerzy handlowi i kontrahenci jeszcze szybciej i sprawniej otrzymają swoje zamówienia. Dzięki tej innowacji przed naszą firmą otwierają się też nowe możliwości zmiany struktury oferty produktowej

Według danych GUS-u za, okres ostatnich dwóch lat, spożycie win i miodów pitnych w Polsce w przeliczeniu na 1 mieszkańca spadło poniżej 6 l. To wyzwanie dla rodzimych producentów, importerów i dystrybutorów branży winiarskiej. Jakie sposoby na sukces, na coraz bardziej wymagającym rynku znajdują liderzy? Nowe technologie, zmiana oferty produktowej, a może innowacje strategiczne? Czy w momencie dużego nasycenia znajdą się jeszcze możliwości na zwiększenie przychodu? Firma Jantoń postawiła na dystrybucję i właśnie uruchomiła nowoczesne centrum logistyczne.

Z raportu przeprowadzonego przez KPMG Sp. z o.o. w 2014 roku wynika, że przeciętny dorosły Polak w 2013 roku kupił 5,5 litra wyrobów winiarskich, wydając na nie równowartość 27 euro. Dla porównania przeciętny dorosły Czech kupił 21,4 litra tychże wyrobów (wydając 104 euro), a Słowak 19,1 litra o wartości 145 euro. To pokazuje, jak duży potencjał ma polski rynek winiarski oraz, że przy innowacyjnych inwestycjach daje on spore możliwości przychodu.

Także sukces cydru w 2013 i 2014 roku otwiera nowe drzwi. Badania KMPG Sp. z o.o. pokazują, że niemal 3,5 mln dorosłych Polaków pije cydr kilkakrotnie w ciągu roku.
Szacunki wskazują, że jego sprzedaż może sięgnąć nawet 90 mln l wciągu najbliższych 5 lat.

– Obserwujemy, iż cydr staje się ważną kategorią produktową. Embargo na jabłka tylko wzmocniło ten proces – podsumowuje Jacek Jantoń – Szacujemy, że w ciągu 3 lat kategoria ta urośnie do 50 mln litrów. Nasz cel, to mieć w niej 25-procentowy udział sprzedaży.

Nowoczesne centrum logistyczne

Na początku marca odbędzie się oficjalne otwarcie nowego centrum logistycznego firmy. Zostało wyposażone w pierwszy w Polsce system gęstego składowania z automatycznym satelitą sterowanym radiowo AutoSAT. Dzięki tej inwestycji powstało pierwsze na taką skalę miejsce w kraju, zaopatrzone w nowatorski system regałów, technologię ułatwiającą identyfikację towaru oraz ekologiczne wózki paletowe, zasilane akumulatorami, pozwalające dostarczać palety do 5 doków wjezdnych. Inwestycję zrealizowano przy maksymalnej dbałości o środowisko, znaczącej oszczędności wody i energii w całym procesie produkcji.

– Wdrożone przez PROMAG S.A. rozwiązania pozwolą na optymalizację procesów intralogistycznych firmy Jantoń, a w efekcie na jeszcze wyższy poziom obsługi kontrahentów. – mówi Karolina Tokarz, Wiceprezes Zarządu PROMAG S.A. – Zaproponowany przez naszą firmę system gęstego składowania z platformą sterowaną radiowo to innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli firmie Jantoń na efektywne wykorzystanie kubatury magazynu oraz poprawę bezpieczeństwa pracy.

Janton_nowe_centrum_logistyczne_1

Wdrożenie technologii oferowanej przez firmę PROMAG S.A. pozwoliło na budowę nowoczesnych regałów wjezdnych. Ich innowacyjna konstrukcja pozwala na „wyciąganie” palet znajdujących się także z tyłu rzędu. Dzięki temu na paletach może stać różnorodny asortyment, co jest znacznym ułatwieniem logistycznym przy planowaniu załadunku. Nowy system pozwolił także na zwiększenie potencjału magazynowego o 6000 palet.

W nowym centrum zastosowano system WMS (Warehouse Management System). Jest to kompleksowe rozwiązanie informatyczne pomagające w identyfikacji każdej palety, poprzez nadanie jej kodu logistycznego. System usprawnia ustalenie w dowolnym momencie gdzie i do kogo trafia dana paleta. Magazyn centrum logistycznego został zaprojektowany tak, aby znalazło się w nim odpowiednio dużo przestrzeni na mixowanie asortymentu. Pozwala to dostosować ofertę idealnie do potrzeb kontrahentów firmy Jantoń. Dzięki opcji mixowania mogą oni zamawiać palety z niejednorodnym asortymentem, co znacznie zwiększa rentowność zamówienia. Zwiększenie przestrzeni przy mixowaniu poprawiło także wydajność procesu.

Nowe centrum logistyczne to także nowa jakość załadunku – podkreśla Marta Socha, Dyrektor Administracyjna OMV Polska. – Doki wjezdne pozwalają na jednoczesne zapakowanie 5 samochodów. Palety dostarczane są przez nowoczesne, wysokiej klasy 4-kołowe wózki widłowe marki Cesab. Owocem współpracy firmy Jantoń S.A. Sp. k  z firmą OMV Polska Sp. z  o.o. jest unowocześnienie rozwiązań w logistyce wewnętrznej i zastąpienie wózków spalinowych wózkami z napędem elektrycznym. Doradztwo OMV Polska pozwoliło dostosować środki transportu wewnętrznego w firmie Jantoń do najwyższych standardów jeśli chodzi o oszczędność, ekologię, ale przede wszystkim  bezpieczeństwo i ergonomię pracy. Na potrzeby ładowania wózków widłowych na terenie centrum powstała akumulatorownia pozwalająca oszczędzić energię w procesie dostaw.


aa