redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Karta Dużej Rodziny w Almie

Od 16 czerwca br. w całej Polsce rodziny z minimum trójką dzieci mogą składać wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny.

Tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, wystawy, muzea, przejazdy komunikacją publiczną, a nawet wakacje – na to mogą liczyć rodziny wielodzietne dzięki Karcie Dużej Rodziny. Już dzisiaj w programie uczestniczy 46 instytucji i firm z całej Polski, które rodzinom oferują nawet 40% zniżki.

Już dzisiaj w programie uczestniczą: Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Narodowe w Gdańsku i w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, PKP Intercity czy Przewozy Regionalne. Spośród prywatnych przedsiębiorców do udziału w programie przystąpił jedynie Jerzy Mazgaj, właściciel m.in. sieci delikatesów Alma. – Mam nadzieję, że kolejne prywatne firmy przyłączą się do programu i dzięki temu duże rodziny będą w realny sposób mogły odczuć ulgę w portfelach – mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Lokalne karty działają od 2009 r. Pierwsze wprowadzone zostały w Grodzisku Mazowieckim, Wrocławiu i Sandomierzu i cieszą się tam ogromnym zainteresowaniem. Karty posiada już 200 gmin.
– Byliśmy pierwszą gminą, która zdecydowała się wprowadzić kartę dla dużych rodzin. Nasze obawy związane z brakiem zainteresowania mieszkańców czy nadmiernym obciążeniem budżetu gminy okazały się niesłuszne. Dzisiaj widzimy, że karta jest ogromnym sukcesem i wierzę, że jej ogólnopolski odpowiednik będzie się cieszył takim samym powodzeniem – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

O Kartę Dużej Rodziny starać może się rodzina z minimum trójką dzieci bez względu na dochód. Wnioski składa się w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania. Pierwsze Karty Dużej Rodziny mają być wydawane w lipcu.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Fot. Frédéric de Villamil/flickr.


aa