redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Koncern Coca-Cola ugiął się przed żądaniem 17-latki

Bromowany olej roślinny wycofany.

Bromowany olej roślinny (BVO) jest stosowany w napojach owocowych i izotonicznych Coca-Coli, m.in. w Fancie i Powerade. Pełni rolę stabilizatora, który zapobiega rozdzieleniu składników napoju.

Według przytoczonej przez BBC opinii naukowców z Kliniki Mayo nadmierne spożycie napojów zawierających BVO może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, prowadząc nawet do zaników pamięci oraz dolegliwości skórnych i ze strony układu nerwowego.

Użycie BVO jako dodatku do żywności jest zabronione w Japonii i Unii Europejskiej. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) skreśliła go z listy bezpiecznych składników w 1970 r., lecz producentom zezwolono na jego dalsze użycie, o ile jego zawartość nie przekracza 15 cząsteczek na milion.

Decyzja koncernu wiązana jest z rosnącym naciskiem społecznym, spowodowanym kampanią, którą zapoczątkowała Sarah Kavanagh, 17-latka z Mississippi, która w petycji domagała się wycofania szkodliwego dodatku z napojów kierowanych do sportowców, dbających o zdrowy styl życia. Na wieść o wycofaniu BVO przez Coca-Colę, Kavanagh miała stwierdzić: „Dobrze wiedzieć, że koncerny, szczególnie te wielkie, słuchają klientów”, cytuje BBC.

Rzecznik Coca-Coli zapewnia jednak, że decyzja firmy nie była spowodowana zagrożeniem. „Nasze napoje, także te zawierające BVO, są i zawsze były bezpieczne”, oświadczył Josh Gold. Koncern zamierza zastąpić BVO izomaślanem octanu sacharozy lub estrem glicerolu i żywicy roślinnej, powszechnie stosowanym w gumach do żucia.

W zeszłym roku z dodawania do napojów oleju bromowanego zrezygnował główny konkurent koncernu CC – PepsiCo.

Źródło: The Coca-Cola Company; BBC News.


aa