Lody bez laktozy. To dobra wiadomość dla osób z nietolerancją pokarmową

fot. Anita, lody bez laktozyJeszcze do niedawna osoby cierpiące na nietolerancję laktozy musiały sobie odmawiać latem lodów i lodowych deserów. Ale koniec z tym, na rynku pojawiły się właśnie lody bez laktozy.

Nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego to jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Szacuje się, że dotyka ona nawet co 3 osobę w Polsce. Jej objawem są głównie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Żeby się ustrzec przykrych konsekwencji, osoby dotknięte nietolerancją laktozy zmuszone są wyeliminować z diety wszystkie produkty zawierające laktozę.

Przez wiele lat na tej czarnej liście, obok sera, jogurtów i deserów mlecznych znajdowały się także lody, zwłaszcza wytwarzane na mleku.

Powód? W tradycyjnych lodach znajduje się średnio aż 4,4g laktozy na 100 gramów. Teraz jednak lody mogą z powrotem wrócić do diety. Na rynku pojawiły się bowiem lody bez laktozy.

Deser przyjazny osobom z nietolerancją pokarmową stworzyła firma „ANITA” z Działoszyna. Lody powstały na bazie płynnego mleka, z którego usunięto cukier mleczny. Możliwe to stało się dzięki dodaniu do nich laktazy, czyli naturalnego enzymu stosowanego do rozkładu laktozy.

– Smak stworzonych lodów w niczym nie różni się od smaku tradycyjnych deserów tego typu. Jedyna różnica polega na tym, że zmieniono ich skład, usuwając z niego powodującą nietolerancję laktozę. Jest to więc deser przyjazny dla osób, które muszą przestrzegać ściśle określonej diety pozbawionej cukru mlecznego – mówi Grzegorz Mordalski, właściciel firmy „ANITA”, produkującej lody.

Nowy produkt ma szansę przyjąć się na rynku. Na sklepowych półkach dostępne są już jogurty, sery, masła i margaryny bez laktozy. Od niedawna można kupić także mleko wolne od tej substancji. Lody stworzone przez „ANITĘ” są jednym z pierwszych deserów.

Póki co dostępne są one wyłącznie o smaku waniliowym i w opakowaniach 1l. Kupić je można w Carrefour, Netto oraz w sklepach grupy Specjał. Stworzone przez „ANITĘ” lody jako pierwsze w Polsce posiadają także certyfikat  „Produkt bezglutenowy”, nadany za rekomendacją Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej.


aa