redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

LOT-nicza karta win

Centrum Wina stworzyło podniebną kartę win dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Składa się na nią 20 starannie wyselekcjonowanych pozycji. O orzeźwienie pasażerów zadba zaś Cydr Lubelski.

Centrum Wina (marka grupy Ambra) obsługuje dla PLL LOT rejsy międzynarodowe w klasach Elite i Premium, małe pojemności w Sky Barach oraz loty czarterowe.

W karcie znalazły się m.in. szampan Nicolas Feuillatte Reserve Brut oraz wino czerwone Masi Campofiorin Ripasso – specjalność słynnych winnic Masi, położonych w weneckim regionie Veneto, otaczających Weronę. Na pokłady samolotów Centrum Wino zabrało również Kendermanns Riesling oraz czerwone wino Prunotto Barbera D’alba z rodzinnego imperium Antinori, które tworzy już 26. pokolenie winiarzy.

W Polskich Liniach Lotniczych LOT nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. To Adoria Riesling z winnicy położonej 30 km od Wrocławia. Zanim jej właściciel – Mike Whitney, który urodził się w Kalifornii, a w 1995 r. zamieszkał w Polsce – rozpoczął tam produkcję wina, odrzucił aż 300 innych lokalizacji. Podobnie wyglądał proces selekcjonowania win dla LOT-u, za który odpowiada sommelier Centrum Wina Wiesław Wysokiński, wiceprezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Dopełnieniem oferty jest Cydr Lubelski – przyjemnie musujący, naturalny, lekki napój alkoholowy, wytwarzany ze świeżo wyciśniętego soku z dojrzałych, polskich jabłek. Cydr jako nowa kategoria na rynku to absolutny przebój ostatnich miesięcy coraz częściej postrzegany także w kontekście międzynarodowym. Polska jako największy eksporter jabłek na świecie jest bowiem krajem stworzonym do wyrobu najwyższej jakości cydru.
Dla AMBRA SA Cydr Lubelski to jedna ze strategicznych marek, dlatego jej wejście na pokłady PLL LOT to dla spółki duży sukces.

Źródło i fot.: Ambra SA.


aa