redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Mniej czystej wódki na polskim rynku

Zakłady ograniczają produkcję.

Jak podaje GUS produkcja czystej od stycznia do marca 2014 roku wyniosła 145 tys. hektolitrów. Rok temu w takim samym okresie wyprodukowano 222 tys. hektolitrów.

Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy uważa, że „Realizuje się czarny scenariusz, który przewidzieliśmy”.

Firmy spirytusowe ograniczyły w tym roku produkcję z powodu dużych zapasów, jakie zrobili dystrybutorzy pod koniec ubiegłego roku, aby uniknąć skutków podwyżki o 15% akcyzy na napoje spirytusowe od 1 stycznia 2014 roku. Zwiększone zamówienia doprowadziły do gwałtownego skoku produkcji wódki pod koniec 2013 roku. W całym ubiegłym roku urosła ona o blisko 12%.
„W kwietniu, ze względu na Wielkanoc i przygotowania do długiego weekendu, mógł zmniejszyć się stan zapasów branży, a w konsekwencji doprowadziło to do ożywienia produkcji”, powiedział Rzeczpospolitej Andrzej Szumowski, szef Polish Vodka Association oraz wiceprezes Pernod Ricard Polska.

Wstępne dane za trzy miesiące tego roku pokazują, że jeszcze bez masowych podwyżek cen Polacy ograniczyli zakupy czystej. Informację z zadowoleniem przyjmą organizacje walczące z uzależnieniami, dla producentów mocnych trunków nie jest to jednak powód do radości.

Źródło: ekonomia.rp.pl.


aa