redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Nie tylko jabłkami Polska stoi

Polska na czołowym miejscu wśród światowych eksporterów malin, czarnej porzeczki i borówki amerykańskiej.

Polscy producenci w ubiegłym roku zarobili łącznie 20 miliardów euro na eksporcie wszystkich produktów rolno-spożywczych. Polska jest czołowym dostawcą owoców i warzyw dla Unii Europejskiej i planuje ekspansję na rynki pozaeropejskie.

W 2013 roku z Polski wyjechało prawie 1,5 mln ton owoców o wartości 715 mln euro. Plantatorzy zebrali w sumie 3,3 mln ton owoców. Równie dobrze radzą sobie producenci warzyw – w 2013 roku zebrano 4,4 mln ton, eksport sięgnął 674 tys. ton, a jego wartość to 580 mln euro. W pierwszej połowie sezonu 2013/2014 duży wzrost odnotowali producenci pomidorów – od lipca do grudnia ub.r. sprzedali 64 tys. ton produktów. Coraz więcej trafia na rynek rosyjski – sprzedaż w tym okresie wzrosła o 45% W ostatnich latach zwiększyła się również sprzedaż marchwi, przekraczając poziom 30 tys. ton rocznie.

„Z owoców dużo sprzedajemy malin – to jest 20% światowej produkcji. W czarnej porzeczce jesteśmy też liderem, mamy 50% światowej produkcji” – powiedział Marek Wcisło, dyrektor zarządzający Kompass Poland, firmy dostarczającej informacje biznesowe i bazy danych.

„Ciekawostką jest borówka amerykańska, ale produkowana w Polsce, i tutaj też jesteśmy jednym z głównych dostawców światowych tego produktu. Bardzo dużo też sprzedajemy pieczarek, jesteśmy liderem w zakresie eksportu do krajów właśnie takich, jak Niemcy, Rosja czy Anglia” – dodał Wcisło.

Źródło: biznes.newseria.pl.
Fot. anitab0000/freeimages.com


aa