redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

„Nielegalna” żywność w Warszawie

Demonstracja oraz konferencja prasowa odbyły się w ramach prowadzonej od kilku miesięcy Kampanii „Zostawcie w spokoju dobrą żywność”, której patronem jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

W środę, 21 maja przy pomniku Mikołaja Kopernika w Warszawie odbyła się demonstracja w obronie dobrej, tradycyjnej żywności. Uczestnicy demonstracji, razem z czołowymi warszawskimi restauratorami dokonali „aktu nieposłuszeństwa obywatelskiego”, rozdając „nielegalną” żywność od polskich rolników i drobnych producentów. W akcji wzięli udział m.in. Wojciech Modest Amaro, Aleksander Baron, Zbigniew Kmieć, Gieno Mientkiewicz, Hanna Szymanderska, Robert Gwiazdowski i Tomasz Wróblewski.

Wojciech Modest Amaro zaapelował o szczególną ochronę polskiego dziedzictwa kulinarnego:
– Powinniśmy wprowadzić przepisy, które obowiązują we Włoszech, Francji czy na Węgrzech. Najlepiej wg formuły UE + 0, czyli żadnych innych wymagań niż prawo europejskie. Skorzystaliby na tym wszyscy: rząd zebrałby podatki, wielu ludzi znalazłoby pracę, Polacy zdrowiej by się odżywiali. Brak zniesienia ograniczeń ponad wymagania UE doprowadzi do degeneracji polskiej wsi oraz zdrowia Polaków.

To absurd, który trzeba zlikwidować. Nigdzie w Europie tak nie ma

Jak powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opracował projekty ustaw zgodne z prawem UE, które uwolnią dobrą żywność z „pęt stworzonych z papieru kancelaryjnego”. – W Polsce takie same wymagania obowiązują producenta 100 kilogramów rocznie sera zagrodowego i koncern przerabiający 10 tysięcy tuczników dziennie. To absurd, który trzeba zlikwidować. Nigdzie w Europie tak nie ma – powiedział Kaźmierczak.

Celem kampanii „Zostawcie w spokoju dobrą żywność” jest zwrócenie uwagi na absurdy urzędniczej biurokracji, która uderza w polskich rolników, małych producentów wykorzystujących tradycyjne receptury, restauratorów, ale też amatorów „swojskiej” żywności, a w rezultacie – doprowadzenie do uchylenia bezsensownych przepisów.

Źródło i fot.: „Zostawcie w spokoju dobrą żywność”.


aa