Niesprzedana żywność nadal jest wyrzucana

Zmiana przepisów niewiele pomogła.

Do października zeszłego roku od darowanej na cel dobroczynny żywności trzeba było zapłacić VAT. Sieciom handlowym bardziej opłacało się więc wyrzucać towar. Okazuje się jednak, że pomimo zmiany przepisów w polityce sieci handlowych niewiele się zmieniło.

Od pół roku obowiązują nowe przepisy, które w większym stopniu umożliwiają oddawanie niesprzedanej żywności potrzebującym. Jednak – jak informuje „Dziennik Polski” – z Bankami Żywności dzielą się tylko dwie duże sieci handlowe – Tesco i Makro. Planują do nich dołączyć w niedługim czasie Biedronka i Lidl.

Niesprzedana żywność nadal jest wyrzucana

„Niestety, większość sklepów nie jest zainteresowana współpracą. Dalej wolą wyrzucać żywność do kosza”, z przykrością stwierdza Agnieszka Bielska z Federacji Polskich Banków Żywności w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”.

Być może jest to podyktowane względami ekonomicznymi – duże sieci wolą obniżyć ceny lub sprzedać w promocji towar, któremu kończy się data przydatności do spożycia. Towar taki do ostatniego dnia znajduje się więc na półkach – a żywności przeterminowanej oddać nie można. I koło się zamyka.

Źródło: Hotmoney.pl; DziennikPolski24.pl.


aa