redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Nowy przypadek ASF w Polsce?

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w rzece Świsłocz, przez którą przebiega granica polsko-białoruska, w powiecie sokólskim (województwo podlaskie) został znaleziony padły dzik, od którego pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach krajowego programu monitoringu tej choroby.

Miejsce znalezienia padłego dzika zlokalizowane jest na obszarze tego samego powiatu, w którym zlokalizowane były poprzednie dwa przypadki ASF u dzików potwierdzone w dniach 17 i 18 lutego br. i jest oddalone o ok. 4,5 km od miejsca znalezienia dzika stanowiącego drugi przypadek.

Próbki zostały pobrane od padłego dzika zgodnie z obowiązująca procedurą i poddane badaniom laboratoryjnym w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, a następnie zostały przesłane, dla potwierdzenia lub wykluczenia ASF, do laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej do spraw afrykańskiego pomoru świń (CISA-INIA, Madryt, Hiszpania).

Główny Lekarz Weterynarii oczekuje na ostateczne wyniki badań prowadzonych w laboratorium referencyjnym Unii Europejskiej.

Gdyby podejrzenia się potwierdziły, byłby to trzeci przypadek choroby ASF w Polsce. Poprzednie dwa zostały wykorzystane przez Rosję i Ukrainę jako powód do wprowadzenia embarga na polską wieprzowinę.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


aa