redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Polacy coraz bardziej lubią whisky

Znaczny wzrost importu szkockiej do Polski.

Eksporterzy szkockiej whisky nie zanotowali w ubiegłym roku w żadnym z 20 największych rynków zagranicznych tego alkoholu tak dużego wzrostu, jak w Polsce – podaje Scotch Whisky Association (SWA), cytowana przez gazetę The Scotsman. Polski rynek wchłonął 26,7 mln butelek wobec 19,2 mln rok wcześniej – tym samym awansowaliśmy na 11 miejsce wśród krajów, do których trafia najwięcej szkockiej whisky na świecie.

„Polacy mieszkający w kraju obserwują za pośrednictwem portali społecznościowych, takich jak Facebook, jak ich przyjaciele, którzy wyemigrowali do Szkocji, wyskakują na miasto i popijają whisky. W ten sposób picie whisky zaczyna nabierać społecznego znaczenia”, mówi Marek Sołtysiak, twórca polonijnej organizacji Polish Community in Scotland. „Dawniej ludzie pili wódkę, teraz zapragnęli czegoś nowego”.

Rzeczniczka SWA Rosemary Gallagher uważa jednak, że choć zacieśnienie więzi kulturowych pomiędzy Szkotami a Polakami faktycznie wzmocniło popyt, za wzrostem eksportu kryją się również zmiany w przepisach handlowych. Dodaje również: „anegdotyczny może być fakt, że za część tego wzrostu mogą odpowiadać ludzie, którzy wyemigrowali z Polski do Szkocki i mieszkając tutaj, polubili whisky”.

Detaliczna wartość rynku whisky sięga już w Polsce 1 mld zł, ale jest nadal 10 razy mniej niż wartość rynku wódki.

Źródło: The Scotsman.


aa