redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Polska chce wznowić eksport wieprzowiny do Azji

Minister Sawicki w podróży do Singapuru, Chin i Korei Południowej.

„Głównym celem wizyty jest przeprowadzenie bezpośrednich rozmów z kierownictwem resortów odpowiedzialnych za rolnictwo i handel oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności na temat dostępu polskiej wieprzowiny do tych rynków. (…) Podczas rozmów zostaną również omówione możliwości rozwoju współpracy, w tym przede wszystkim możliwości poszerzenia dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do tych rynków”, poinformowało ministerstwo.

Wizyta rozpoczęła się 11 maja i oprócz min. Sawickiego w delegacji znajdują się p.o. Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach Krzysztof Niemczuk oraz zastępca dyrektora Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej ministerstwa rolnictwa Monika Tyska.

Rozmowy toczą się o dużą stawkę, gdyż w 2013 r. Polska wyeksportowała do Chin ok. 52 tys. ton wieprzowiny o wartości 67,7 mln euro, do Korei 9,6 tys. ton o wartości ok. 23 mln euro, a do Singapuru ok. 800 ton o wartości 1,5 mln euro.

Źródło: PAP; biznes.onet.pl; polskieradio.pl; wiadomości.gazeta.pl.


aa