redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Polska rewolucja w pakowaniu

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zajął II miejsce w konkursie „Eureka! DGP – Odkrywamy polskie wynalazki”.

Nanokompozytowy pochłaniacz tlenu wyprzedził 56 projekty z całej Polski w konkursie zorganizowanym przez Dziennik Gazeta Prawna. Opracowany został przez zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. Zenona Foltynowicza, prof. zw. UEP z Wydziału Towaroznawstwa. Prace nad nim trwały 5 lat.

Wynalazek uczonych UEP wydłuża termin ważności produktów, pochłaniając tlen. Jego rewolucyjność polega na tym, że pochłaniacz może stanowić część opakowania, a nie jest dodawany bezpośrednio do żywności jak przeciwutleniacze. Kolejną zaletą jest to, że w odróżnieniu od większości rozwiązań dostępnych na rynku taki pochłaniacz nie potrzebuje wody, by zacząć działać. Jest to istotne w przypadku suchych produktów żywnościowych.

Opracowana innowacyjna technologia polega na zastosowaniu rozwiązania z zakresu nanotechnologii, a korzyści z niej wynikające to m.in.:

  • ochrona produktów ,,z zewnątrz” przed niekorzystnym działaniem tlenu, co znacznie wydłuża okres ich przydatności o spożycia;
  • możliwość wyeliminowania niektórych substancji typu E dodawanych do żywności jako przeciwutleniacze lub antyoksydanty;
  • pochłaniacze tlenu usuwają tlen znajdujący się wewnątrz opakowania, jednak nie przenikają one do zapakowanej żywności, więc nie są wraz z nią konsumowane.

Źródło: ue.poznan.pl.
Fot. Forum Akademickie UEP.


aa