Polskie jabłka są najlepsze

Polska jest największym producentem jabłek w Europie i trzecim na świecie po ChRL i USA.

Według danych Związku Sadowników RP w ubiegłym roku Polska łącznie wyeksportowała 1,2 mln t jabłek (ok. 40% całej produkcji), w tym tylko do Rosji ok. 1 mln t, co było wynikiem rekordowym. Na rynek rosyjski co rok trafia ok. 70–80% całego krajowego eksportu. Dla rosyjskich konsumentów najważniejsze są dość niskie ceny, ale przede wszystkim walory smakowe.

Żeby jednak nie było tak pięknie, co jakiś czas tamtejsze władze zarzucają polskim dostawcom, że ich produkty opatrzone są wypisanymi w niewłaściwy sposób świadectwami fitosanitarnymi oraz że zawierają zbyt duże pozostałości pestycydów, i grożą nałożeniem embarga na import owoców i warzyw z Polski.

„Rosja jest największym rynkiem zbytu, natomiast trzeba pamiętać o tym, że odbudowuje zasoby własne. I w perspektywie 5–6 lat ten rynek może się skurczyć, jeżeli chodzi o potrzeby importu owoców i warzyw” – przestrzega w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jolanta Kazimierska, prezes Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”.

Źródło: Biznes.newseria.pl.


aa