redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Polskie truskawki już w handlu

Obecnie w hurcie kilogram kosztuje 20–25 zł.

Rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach pod Warszawą Małgorzata Skoczewska poinformowała, że są już dostępne w handlu hurtowym krajowe truskawki – w ubiegłym roku pojawiły się 10 dni później. Na truskawki z gruntu wyprodukowane pod osłonami trzeba poczekać jeszcze około 10 dni, o ile będzie ciepło. Obecne spadki temperatury i przygruntowe przymrozki spowodowały wymarznięcie m.in. w rejonie Płońska pierwszych rozwiniętych kwiatów i pąków kwiatowych truskawek odmiany Marmolada. Zdaniem plantatorów pogoda może wpłynąć na mniejszy plon tych owoców.

Tańsze od polskich są truskawki węgierskie – kosztują od 16 do 18 zł. Jeszcze tańsze są truskawki hiszpańskie i greckie – w hurcie za kilogram trzeba zapłacić 7–10 zł.

Na Rynku w Broniszach są już obecne wszystkie wczesne warzywa produkcji krajowej. Młoda krajowa marchew w hurcie dostępna jest w cenie od 3,00 do 3,50 zł za pęczek, podczas gdy rok pojawiła się dopiero pod koniec maja.

„Wszystko wskazuje, że w tym roku warzyw będzie dużo, a ceny będą niskie, co powinno ucieszyć konsumentów”, przewiduje Małgorzata Skoczewska.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach to największe centrum dystrybucji hurtowej owoców, warzyw i kwiatów w Europie Środkowo-Wschodniej. Sprzedaż owoców, warzyw i kwiatów prowadzi tam ponad 400 przedsiębiorców, a produkty dostarcza ponad 20 tysięcy rolników. W Broniszach sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw.

Źródło: bronisze.com.pl.


aa