redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Rosja może rozszerzyć embargo o polskie owoce i warzywa

Wg Rossielchoznadzoru polskie warzywa mogą zagrozić zdrowiu rosyjskiego konsumenta.

Rosyjska agencja ITAR-TASS podała, że „z uwagi na brak skutecznych środków zapobiegających zagrożeniu fitosanitarnemu dla terytorium kraju Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) będzie zmuszona rozważyć nałożenie tymczasowych ograniczeń na dostawy owoców, warzyw i jagód z Polski, w tym za pośrednictwem państw trzecich”.

Według danych Rossielchoznadzoru polskie produkty „w wielu przypadkach” stanowiły zagrożenie dla zdrowia rosyjskich konsumentów „w związku ze znacznym przekroczeniem dopuszczalnych maksymalnych norm zawartości pestycydów i obecności azotanów”.

Szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert zwrócił się do polskiego ministra rolnictwa Marka Sawickiego „z prośbą o wydanie poleceń w celu zmiany obecnej sytuacji na lepsze”, podała agencja ITAR-TASS. Tymczasem Marek Sawicki poinformował PAP, że resort nie otrzymał żadnego listu w tej sprawie.

Z danych GUS, przytoczonych przez agencję, ogólna wartość eksportu owoców i warzyw z Polski do Rosji przewyższa rocznie 1 mld euro.

Źródło: ITAR-TASS; PAP.


aa