redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Polska zapleczem spożywczo-rolnym Europy?

W 2013 r. Polska zarobiła na sprzedaży produktów spożywczo-rolnych prawie 20 miliardów euro. Znaczny w tym udział mają nasze jabłka i warzywa.

Tak wysoki wynik stawia nas na czele dostawców tej grupy produktów; Polska staje się głównym zapleczem spożywczo-rolnym Europy. W ostatnim czasie szczególnie głośno było o sukcesie polskich jabłek w kontekście rekordowego eksportu. Warto jednak przyjrzeć się innym produktom z grupy rolniczo-spożywczych, których rodzimi eksporterzy mają równie dużo do powiedzenia.

W pierwszej połowie sezonu 2013/2014 eksport warzyw świeżych sięgnął 326 tys. ton. Co prawda, wynik ten jest mniejszy od poziomu z ubiegłego sezonu, nadal jednak stanowi o przewadze Polski na tle innych krajów. Bowiem w całym ubiegłym roku sprzedaliśmy ich 674 tys. ton za kwotę 580 mln euro. Sprzedaż owoców była nieco większa – na poziomie 1488 tys. ton o wartości blisko 715 mln euro.
Dobre wyniki sprzedaży były m.in. efektem udanych zbiorów i rosnącego popytu na niektóre gatunki. W 2013 r. rolnicy zebrali łącznie 3,3 mln ton owoców z drzew, natomiast produkcję warzyw gruntowych szacuje się na poziomie 4,4 tys. ton. Najwięcej w Polsce produkuje się jabłek, wiśni i owoców jagodowych. W zbiorach warzyw gruntowych dominuje kapusta, marchew i cebula.

Źródło: gieldaspozywcza.pl


aa