redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Śniadanie w wielkim mieście

Polacy zmieniają swoje śniadaniowe przyzwyczajenia.

Sieć restauracji Sphinx we współpracy z Gfk Polonia przedstawiły raport „Śniadanie w wielkim mieście”, z którego wynika, że w dużych miastach Polski coraz częściej jada się śniadania poza domem.

Prawie co czwarty mieszkaniec (24%) Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia przyznaje, że obecnie pierwszy posiłek dnia spożywa poza domem częściej niż pięć lat temu. Ten odsetek jest jeszcze wyższy wśród młodych osób – po 28% Polaków w wieku 18–24 lat oraz 25–39 lat z dużych miast deklaruje taką zmianę przyzwyczajeń w ostatnim pięcioleciu.

W jakich więc miejscach, poza domem, mieszkańcy polskich aglomeracji jedzą śniadania? Blisko jedna trzecia (30%) respondentów wskazała, że przynajmniej raz w miesiącu lub częściej na ten posiłek wybiera się do lokalu gastronomicznego.
Jadanie śniadań w lokalach gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu najchętniej praktykują krakowianie (39%) oraz warszawiacy (36%). W pozostałych miastach taki zwyczaj ma mniej osób. We Wrocławiu regularne spożywanie porannego posiłku w lokalu zadeklarowało 28% mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, 26% mieszkańców Poznania oraz 25% Gdańska.

Źródło: Sphinx.


aa