redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Święto piwowarów

Za kilka dni, w piątek i sobotę 20–21 czerwca, największe europejskie święto piwowarów domowych. Aż 287 piwowarów zgłosiło 782 piwa uwarzone w 10 stylach.

Co rok, podczas najważniejszego w Europie festiwalu piwa na terenie Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, wybierany jest Grand Champion Birofilia. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez międzynarodowe grono ekspertów w organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych (PSPD) Konkursie Piw Domowych.

„Nie jesteśmy zaskoczeni ilością zgłoszeń do konkursu. Co prawda nie spodziewaliśmy się kolejnego rekordu, ale obserwując popularność piwowarstwa domowego i wzrost kultury piwnej w naszym kraju jedynie cieszymy się z tego, że będziemy mieli jeszcze więcej pracy podczas Birofilii” – mówi Krzysztof Lechowski, prezes PSPD. Od początku festiwal organizowany jest w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu, a jego głównym sponsorem jest Grupa Żywiec.

Na dwa dni Żywiec staje się jedynym miejscem na świecie z tak dużą liczbą różnych stylów, smaków i marek piw – mówi Sebastian Tołwiński, rzecznik prasowy Grupy Żywiec SA. W Żywcu będzie można spróbować m.in. kalifornijskiego pale ale Frestone Walker Pale 31 czy warzonego w Michigan scotch ale Dark Horse Scotty Karate Scotch Ale. Amerykę Południową reprezentować będą brazylijskie lagery Antarctica Pilsen i Brahma Chopp. Smak japońskich piwowarów ujawni Hitachino Nest Real Ginger Ale, a libańskich – Almaza Pilsener. Łyka egzotyki dostarczą lagery Phoenix Beer i Blue Marlin prosto z wyspy Mauritius albo australijskie ale Coopers Sparkling Ale i Coopers Original Pale Ale. Bliższą nam europejską szkołę warzenia reprezentować będzie dubeltowy koźlak BierManufaktur Ator 20 i amerykańskie pale ale BierManufaktur Simco 3 z niemieckiego browaru Riegele w Augsburgu.

Bezdyskusyjnym królem degustacji może się jednak okazać bostońskie Samuel Adams’ Utopias, jedno z najdroższych piw świata. Cena sugerowana przez producenta w 2013 roku wynosiła 199 dol. za butelkę. Za ceną idzie moc, ponieważ zawartość alkoholu w Utopias przekracza 20% objętości. Butelka tego niezwykłego piwa zostanie zlicytowana w trakcie Festiwalu.

Najważniejszą nagrodą dla zdobywcy tytułu Grand Championa Birofilia jest możliwość ponownego uwarzenia piwa. Jest jednak jedna drobna różnica – nie robi tego w domowym zaciszu, kuchni czy piwnicy warząc 20 czy 30 litrów, a w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie i ilości tysiąc razy większej.

Źródło: Grupa Żywiec.


aa