redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Torby z wodorostów

Prace badawcze nad nowym, ekologicznym materiałem do wyrobu toreb są bardzo zaawansowane.

Firma Yanko z Rzeszowa zaangażowana jest w międzynarodowy projekt badawczy, który ma pozwolić na produkcję opakowań z alg – wodorostów morskich. Projekt trwa od 18 miesięcy, a potrwać ma jeszcze pół roku. Jest finansowany przez Unię Europejską w ramach 7 Programu Ramowego, zarządzanego przez Reseach Executive Agency.

Wśród siedmiu partnerów z różnych krajów (m.in. z Hiszpanii, Turcji i Wielkiej Brytanii) jest także rzeszowska firma Yanko, obecnie mająca siedzibę w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec w Rogoźnicy.

Zasadniczym celem projektu Plant Pack jest zastąpienie dotychczasowych materiałów używanych do produkcji opakowań, czyli produktów z ropy naftowej – polipropylenu i polietylenu. Główną innowacją, która ma być wdrożona dzięki projektowi, będzie nowy składnik opakowań. Nowe rozwiązanie będzie także w pełni ekologiczne. Surowce użyte do stworzenia nowej powłoki są w 100% naturalne. Pierwszym składnikiem są algi (glony morskie), wykorzystywane na coraz to szerszą skalę w takich dziedzinach jak produkcja żywności, kosmetyka, farmacja, paliwa alternatywne. Natomiast drugim składnikiem jest skrobia, której źródłem będzie kukurydza. Innym aspektem nowego surowca jest jego biodegradowalność i zdolność do kompostowania. Produkt finalny sprzedawany będzie na początku w Europie, a jeśli odniesie sukces, także na innych światowych rynkach.

Źródło: gospodarkapodkarpacka.pl.
Fot. hisks/freeimages.com.


aa