redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Toshiby pomysł na uprawę warzyw

Firma Toshiba ogłosiła poszerzenie oferty w dziedzinie zdrowia o wolne od pestycydów, odporne warzywa uprawiane w zamkniętym zakładzie w niemalże sterylnych warunkach.

Nowa fabryka, bo inaczej nie da się nazwać tej technologii, powstaje w zakładzie w mieście Yokosuka w prefekturze Kanagawa. W drugim kwartale br. wypuści ona na rynek m.in. sałatę, kiełki, szpinak czy mizunę (tzw. musztardę japońską). Szacowana roczna sprzedaż wyniesie 300 milionów jenów.

Nowy zakład zostanie wyposażony w najnowocześniejszą technologię: oświetlenie jarzeniowe o regulowanej długości fali, optymalnej dla wzrostu roślin, systemy klimatyzacyjne utrzymujące właściwą temperaturę i wilgotność, układy zdalnego monitoringu wzrostu oraz układy sterylizacyjne w strefie pakowania. System zarządzania produkcją wzorowano na stosowanym w produkcji półprzewodników.

Wzrost roślin następować będzie w warunkach bliskich sterylności, w środowisku niemal całkowicie wolnym od patogenów. Przyczyni się to do wydłużenia świeżości i trwałości warzyw na półce, co dotąd stanowiło główne zmartwienie detalistów. Toshiba kieruje ofertę do supermarketów, sklepów spożywczych i restauracji. Firma zamierza również produkować warzywa funkcjonalne, bogate w polifenole roślinne oraz witaminę C dzięki starannej kontroli środowiska wzrostu. Plany sprzedażowe firmy sięgają jeszcze dalej – Toshiba rozważa ulokowanie jeszcze w tym roku nowego zakładu także poza granicami Japonii.

Źródło i fot.: Toshiba.


aa