redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Truskawkowy smak wolności

Oryginalne uczczenie 25 rocznicy wolnych wyborów 4 czerwca.

„25 lat temu odbyły się w Polsce pierwsze prawie wolne i demokratyczne wybory. Warto z tej okazji w Brukseli, w sercu Unii Europejskiej przypomnieć mieszkańcom, urzędnikom, europosłom o tej rocznicy i pozwolić im rozsmakować się w polskim smaku wolności” – powiedziała Ewa Haczyk z Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.

Smakiem tym były polskie kaszubskie truskawki oblane do połowy białą, belgijską czekoladą, które rozdawano w środę w siedzibach KE i PE w Brukseli. Do każdego z owoców, których można było spróbować w siedzibie Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim, była przymocowana niewielka karteczka wyjaśniająca po angielsku i francusku, że upadek komunizmu zaczął się 4 czerwca 1989 roku w Polsce. Na całym świecie polscy dyplomaci organizują wydarzenia związane z rocznicą historycznych wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Chętni, by spróbować „polskiego smaku wolności” mogli własnoręcznie zanurzyć dojrzałą truskawkę odmiany „Kaszëbskô malëna” w fondue z białej belgijskiej czekolady. Do owocu dołączona była pisemna informacja w języku angielskim i francuskim o tym, że „4 czerwca 1989 r. – pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce rozpoczęły upadek komunizmu w Europie”.

Współorganizatorem tegorocznej akcji było: Ministerstwo Rolnictwa, Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek, Regionalne Przedstawicielstwo Województwa Pomorskiego w Brukseli i Stałe Przedstawicielstwo Polski w UE.

Truskawka kaszubska jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej w 2009 roku nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Był to pierwszy w województwie pomorskim, a 13 w kraju produkt, który spełniał unijne warunki.
W lipcu 2011 roku podczas inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w Brukseli rozdano ok. 3,5 tony kaszubskich truskawek.

Rozdawane w Brukseli owoce pochodziły z plantacji, które były przykrywane agrowłókniną. Na truskawki z tradycyjnych upraw trzeba jeszcze zaczekać, przynajmniej do połowy czerwca.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Ministerstwo Spraw Zagranicznych; Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego.
Fot.: Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego.


aa