redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Unia Europejska wspomaga Ukrainę

Zniesienie ceł na ukraińskie towary nie zaszkodzi polskiej gospodarce.

Szefowie dyplomacji państw UE zatwierdzili w poniedziałek w Luksemburgu decyzję o wprowadzeniu jednostronnych preferencji handlowych dla Ukrainy, które przewidują czasowe ograniczenie lub zniesienie przez UE łącznie ok. 98% ceł na towary tego kraju.

Decyzję Unii otwarcie krytykuje Rosja. W wypowiedzi dla radia Głos Rosji doradca prezydenta Putina Siergiej Głazjew przekonuje, że wskutek nierównowagi sił Ukraina „będzie aż do 2020 r. mieć minus we wzroście gospodarczym i bilansie handlowym. Oceniamy straty na około minus półtora procent PKB rocznie. Do 2020 r. będzie następować wypieranie ukraińskich towarów z własnego rynku z upadkiem produkcji, z obniżeniem możliwości rozwoju”.

Przebywający w Luksemburgu minister Sawicki stwierdził natomiast: „Kiedy Polska wchodziła do UE i dla nas jednostronnie znoszono cła, to francuscy i niemieccy rolnicy także pytali, jak wielkie straty przyniesie to Unii Europejskiej, a polscy rolnicy byli przekonani w 90%, że niemiecka i francuska żywność zaleje polski rynek. Szybko okazało się jednak, że dobrze poradziliśmy sobie w tych warunkach”. Sawicki dodał również, że „Ukraińcy muszą się jeszcze dużo nauczyć, żeby sprostać wymogom jakościowym na rynku unijnym”, które, jak podkreślił, „z pewnością zniesione nie będą”.
UE usunie 94,7% taryf celnych nakładanych obecnie na towary przemysłowe importowane z Ukrainy oraz 83,4% na produkty ukraińskiego przetwórstwa spożywczego.

Źródło: PAP; wyborcza.biz; Radio Głos Rosji.


aa