redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

W Berlinie powstaje supermarket bez opakowań

W Berlinie powstaje pierwszy supermarket oferujący produkty całkowicie pozbawione opakowań. Przy kasach nie będzie również foliowych toreb. Klientom pozostaje przyjść z własnym opakowaniem.

Sklep Oryginalnie Niezapakowane (Original Unverpackt) został założony przez Sarę Wolf i Milenę Glimbowski. Ich zamiarem jest stworzenie krajowej sieci supermarketów, w których produkty oferowane będą bez opakowań. Pierwszym etapem jest skutecznie przeprowadzona kampania gromadzenia funduszy w sieci crowdfundingowej.

„Na zakupach widujemy mnóstwo superkolorowych przedmiotów w superkolorowych opakowaniach. Zapominamy jednak, że te opakowania ostatecznie trafiają do śmieci”, piszą założycielki na swoim blogu. „Corocznie w samych tylko Niemczech do śmieci trafia 16 milionów ton opakowań. Potrzebujemy zakupowej rewolucji. Musimy odejść od zbędnych jednorazowych opakowań, zastępując je dostępną dla wszystkich nieopakowaną żywnością. Nasz projekt ma być sygnałem dla branży spożywczej, informującym, że możliwe są inne sposoby postępowania. A jako klienci wreszcie jesteśmy w stanie kupować w taki sposób, jaki nam odpowiada. Uważamy, że obecny sposób robienia zakupów jest niekorzystny dla środowiska”.

W nowym supermarkecie większość produktów będzie oferowana luzem. Klienci będą zachęcani do przynoszenia własnych pojemników, ewentualnie pożyczania ich od sklepu lub posługiwania się papierowymi torbami z makulatury.
Napoje oferowane będą w zbiorczych butlach, z których można będzie w bezpieczny sposób przelać odpowiednią ilość do własnego pojemnika.
Wśród starannie wybieranych marek pierwszeństwo będą mieć producenci lokalni lub regionalni.

Pomysł nie jest nowy. W ubiegłym roku zamknięty został podobny sklep w Londynie. Być może Berlin okaże się szczęśliwszą lokalizacją.

Źródło: Epoch Times.


aa