redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

W lipcu kolejny audyt „Doceń polskie”

Kolejny audyt produktów spożywczych biorących udział w Ogólnopolskim Programie Promocyjnym „Doceń polskie” już 9 lipca w Krakowie.

Lipcowa certyfikacja będzie trzynastą sposobnością do zdobycia godła promocyjnego „Doceń polskie”. Producenci (nawet najbardziej przesądni) nie powinni jednak obawiać się tej liczby. Godła promocyjne nie są przyznawane szczęśliwcom, którym sprzyja los, lecz wytwórcom, których wyroby spełniają kryteria programu.
Podstawowym warunkiem uczestnictwa w programie jest tzw. polski akcent produktu. Oznacza to, że wyrób starający się o wyróżnienie powinien być wytwarzany z rodzimych składników, na podstawie tradycyjnego przepisu lub na terenie naszego kraju.

Artykuły spożywcze spełniające ten wymóg są kwalifikowane do udziału w certyfikacji. Podczas odbywających się cztery razy w roku audytów Loża Ekspertów ocenia wszystkie produkty i przyznaje im punkty za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny. Za każdy z wymienionych trzech aspektów można otrzymać od 1 do 10 punktów.
Wyrób, który uzyska określoną w regulaminie sumę punktów, zdobywa certyfikat „Doceń polskie”. Artykuły żywnościowe z maksymalnymi notami są honorowane także tytułem TOP PRODUKT. Certyfikat nadawany jest na na 24 miesiące. Po upływie tego okresu producent, który nadal chce promować artykuły spożywcze znakiem promocyjnym „Doceń polskie”, jest zobowiązany dostarczyć je do ponownej oceny.
Przewodniczącym Loży Ekspertów jest Mirek Drewniak, znany i ceniony mistrz kuchni. Poza nim jury tworzą osoby zawodowo związane z branżą spożywczą.

Polskie chleby, w porównaniu z tymi z krajów Europy Zachodniej, są nie tylko dużo smaczniejsze, ale i stosunkowo tanie

Dwunasta edycja audytu zakończyła się 30 kwietnia w Krakowie. Do certyfikacji przystąpiła rekordowa liczba firm – ponad 60 wytwórców.
Eksperci ocenili ponad 130 produktów różnego typu, m.in.: nabiał, pieczywo, wędliny, słodycze, dania gotowe, alkohole, przetwory, miód, napoje, lody, mąki i makarony.
„Z jakości wyrobów większości naszych piekarzy naprawdę możemy być zadowoleni. Polskie chleby, w porównaniu z tym dostępnym w krajach Europy Zachodniej, są nie tylko dużo bardziej smaczne, ale i stosunkowo tanie” – podkreśla Mirek Drewniak. „Warto zwrócić także uwagę na wysoką jakość przetworów. Ogórki konserwowe, które brały udział w audycie były doskonałe; smakowały tak jak domowe wyroby. Masło i wędliny również urzekały smakiem, a znakomitych produktów było znacznie więcej. Co ważne, zdecydowana większość artykułów z tego audytu ma cenę adekwatną do jakości” – dodaje mistrz kuchni.

Szczegółowe informacje na temat programu „Doceń polskie” są dostępne na stronie internetowej www.docenpolskie.pl.

Źródło i fot.: „Doceń polskie”.


aa