redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Wszystko dojrzewa wcześniej

Nie tylko truskawki pojawiły się w tym roku znacznie wcześniej – dotyczy to także czereśni, malin i borówki amerykańskiej. Ceny hurtowe na Rynku Hurtowym w Broniszach nadal są znacznie niższe niż rok temu.

Czereśnie krajowej produkcji to odmiany Rivan i Burlat (duże owoce). W minionym roku sygnalne partie tych owoców (Rivan) pojawiły się 4 czerwca.

Maliny pochodzą z upraw pod osłonami. W ubiegłym roku pierwsze notowania tych owoców rozpoczęto w drugiej dekadzie czerwca. Aktualna cena hurtowa wynosi od 27 do 32 zł za kilogram. Borówki amerykańskie też spod osłon od 37 do 40 zł w hurtowej sprzedaży – w ubiegłym roku pierwsze notowania cen pojawiły się 12 czerwca. Borówki amerykańskie są spod osłon, ale owoce podobnej do nich jagody kamczackiej pochodzą z upraw polowych.

Bardzo duże są dostawy truskawek. Obecnie pochodzą one z upraw pod osłonami i z produkcji polowej. Ceny hurtowe wahają się od 2,30 do 3,5 zł za kg, w zależności od odmiany i jakości owoców. Teraz truskawki sprzedaje od 100 do 200 plantatorów, czereśnie dostarcza na razie kilkunastu.

Mniej optymistyczna prognoza mówi, że po kilku ostatnich chłodniejszych i deszczowych dniach podaż truskawek może się zmniejszyć, a ceny mogą wzrosnąć.

Nadal rosną dostawy krajowych warzyw. Utrzymana jest tendencja spadku cen, przy nieznacznych wahaniach uzależnionych od ilości dostawców. Nadal tegoroczne ceny są znacznie niższe w porównaniu do cen z 2013 roku. W czerwcowych dostawach kalafiory sprzedawane są na Rynku Hurtowym w Broniszach w cenie hurtowej około 1,55 zł za sztukę, w 2013 roku cena była dwa i pół raza wyższa. Kapusta młoda jest w cenie hurtowej od 2 do 2,75 zł za główkę, dwukrotnie taniej w porównaniu z ceną sprzed roku. Młoda marchew sprzedawana jeszcze w pęczkach także jest tańsza. W ofercie hurtowej (10 pęczków) cena nie przekracza 2 zł za pęczek. Bardzo staniały ogórki krótkie i pomidory. Cena tych ostatnich nie przekracza 4 zł za kilogram (w opakowaniach po 6 kilogramów).

Sałata masłowa w skrzynkach po 16 sztuk sprzedawana jest w cenie od 13 zł (przy cenie 80 groszy za sztukę) do 16 zł przy cenie 1 zł (większe główki).

Źródło: Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Bronisze SA.


aa