redaktor naczelny „Magazynu Spożywczego”

Wysycha rzeka rosyjskiego mleka

Ceny mleka w Rosji gwałtownie rosną.

Agencja Interfax przedstawiła dane z raportu rosyjskiego związku producentów mleka Sojuzmołoko, skupiającego największe koncerny mleczarskie w Rosji, w tym Danone, PepsiCo i Russkije Fermy. Wynika z nich, że od początku roku do 1 kwietnia detaliczne ceny pasteryzowanego mleka w Rosji wzrosły o 5,8%, masła – o 6,2%, a serów – o 4,8%. Rosyjscy producenci na początku 2014 r. dostawali w skupie 17,68 rubla za 1 kg mleka, a pod koniec marca już 19,08 rubla.

Gwałtowny wzrost cen mleka w Rosji zaczął się już w zeszłym roku i na koniec marca ceny skupu były o 35,2% wyższe niż rok wcześniej. Doprowadziło to do szybkiego wzrostu cen detalicznych wyrobów mleczarskich – w przekroju rocznym ceny detaliczne mleka zwiększyły się o jedną piątą, a ceny masła i serów – o jedną czwartą.

Sojuzmołoko wskazuje jednocześnie, że spadło pogłowie krów w rosyjskich organizacjach rolniczych. Na początku marca posiadały one 3 mln 485 tys. krów czyli o 3,1% mniej niż przed rokiem.

Jednocześnie ograniczony został import do Rosji mleka pochodzącego z zagranicy, m.in. z Polski: od 5 lutego swoich wyrobów do Rosji nie może sprzedawać spółka Hochland Polska Zakład Mleczarski w Baranowie, od 2 kwietnia ROTR Spółdzielnia Mleczarska w Rypinie, zaś od 17 kwietnia wstrzymany został import mleka i produktów mlecznych Mlekovity.

Źródło: Interfax; wyborcza.pl; agroinfo.com.


aa