Detoks sokowy – plan, działanie i skutki

Po kilku świątecznych dniach wiele osób marzy o tym, by oczyścić organizm oraz schudnąć. Detoks sokowy to idealny sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Jakich zasad należy przestrzegać i jakie są skutki detoksu sokowego?

Jak zacząć?

Detoks sokowy to dosyć radykalne podejście do utraty zbędnych kilogramów, ale również bardzo skuteczne. Należy przygotować się na kilka trudnych dni, ale w ciągu 3 dni można stracić nawet do 5 kilogramów.

Detoks sokowy oparty jest na spożywaniu świeżo wyciskanych soków z owoców, warzyw lub mieszanych. Warto pamiętać, że stosując detoks sokowy można wyciskać soki przy pomocy sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej. Ważne jest, że sokowirówka pozostawia wiele resztek. Soki z wyciskarki powstają w niskiej temperaturze, dzięki czemu nie tracą swoich walorów odżywczych.

Detoks sokowy – plan

Do detoksu sokowego należy się dobrze przygotować. Ważne jest wcześniejsze ograniczenie spożywanych kalorii, by nasz organizm nie przeżył szoku. Zmiana zasad żywienia z dnia na dzień nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Tydzień przed rozpoczęciem diety sokowej należy ograniczyć spożywanie fast foodów, żywności przetworzonej oraz słodyczy. Ważne jest również, by zrezygnować z kawy i alkoholu. Należy również zacząć przyjmować 5 małych posiłków w równych odstępach czasu.

Detoks sokowy jest dietą płynną, należy więc zapomnieć o wszelkich stałych pokarmach. Dobrze jest zacząć dzień od szklanki wody z cytryną, która pomoże pobudzić metabolizm. Warto pamiętać, że soki owocowe najlepiej spożywać od rana, by dzień zakończyć sokiem, który jest na bazie warzyw. Trzeba pamiętać, że owoce również mają cukier.

W trakcie detoksu sokowego należy spożywać 6 porcji soku dziennie. Najlepiej, by było to około 1/2 litra. Warto pamiętać, że soki można wzbogacać przyprawami. Imbir, sól, pieprz, bazylia, oregano, pietruszka, tymianek, curry, gałka muszkatołowa czy cynamon podkręcą smak soku.

Jakie efekty przyniesie detoks sokowy?

Na detoks sokowy najczęściej decydują się osoby, które marzą o utracie masy ciała. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna zaleta detoksu.

Decydując się na detoks sokowy można oczyścić organizm z toksyn, jednocześnie odciążymy układ trawienny. Dzięki dużej ilości owoców oraz warzyw uzupełnimy niedobory witaminy C, witamin z grupy B6, K, minerałów, błonnika czy antyoksydantów.

Detoks sokowy ma również dobry wpływ na kondycje włosów oraz paznokci, które staną się mocne i zdrowe. Zwiększy się odporność organizmu jednocześnie zmniejszy się zmęczenie. Po diecie sokowej można również zaobserwować wzmożoną koncentrację oraz poprawę pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.