Jak może wyglądać dieta ketogeniczna?

Duża różnorodność dostępnych diet zachęca do eksperymentowania i poszukiwania takiego sposobu żywienia, który z jednej strony pozwoli uzyskać zamierzony efekt, na przykład zgubić kilka kilogramów, a z drugiej korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie. Jeśli dodatkowo nie chcesz rezygnować z mięsa, idealnym wyborem będzie dla ciebie dieta ketogeniczna, która w miejsce węglowodanów wprowadza białka i tłuszcze. Jak to działa?

Tłuste jedzenie a chudnięcie

Choć wielu osobom wydaje się, że za nadwagę odpowiada jedzenie dużych ilości tłustych potraw, to w rzeczywistości plaga otyłości jest pochodną nadpodaży węglowodanów. Dostarczamy je do organizmu nie tylko poprzez słodycze, ale co ciekawe również przez produkty zbożowe, jedzenie słodkich owoców, a także takich warzyw jak ziemniaki. Jeśli chcemy schudnąć, po pierwsze musimy ograniczyć liczbę pochłanianych kalorii, a najłatwiej jest to osiągnąć właśnie poprzez zastąpienie produktów bazujących na węglowodanach mięsem, rybami i zdrowymi tłuszczami roślinnymi. Oczywiście w diecie ketogenicznej obecne są również duże ilość warzyw, ale wybiera się te z nich, które mają niską kaloryczność – zawierają mniej węglowodanów, a więcej błonnika. W odróżnieniu od innych diet odchudzających dieta keto nie pozostawia uczucia głodu. Tłuszcze i białko oraz duża ilość błonnika sprzyja uczuciu sytości, dzięki czemu odchudzająca się osoba nie jest głodna i nie ma potrzeby dodatkowego podjadania. A jak dokładnie w diecie ketogenicznej wygląda jadłospis tygodniowy? Czy jednak takie żywienie nie jest zbyt jednorodne, a przez to niesmaczne?

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Podstawowymi produktami, na których bazuje każda dieta keto, jest mięso, ryby i owoce morza, jaja i produkty mleczne, różne rodzaje warzyw – nie jemy jedynie warzyw skrobiowych i roślin strączkowych, a także oliwa z oliwek i inne oleje roślinne. W takiej diecie mogą pojawić się także orzechy oraz niektóre nasiona i owoce. Rezygnujemy natomiast z pieczywa i wszelkich produktów zbożowych, słodyczy i najbardziej kalorycznych owoców, przede wszystkim z bananów. Tłuste i sycące potrawy to sposób na uniknięcie uczucia głodu i cecha, którą charakteryzuje się dobrze przygotowana dieta ketogeniczna. Jadłospis tygodniowy bazujący na mięsie i rybach spodoba się wielu osobom, które od rozpoczęcia odchudzania odstręczała myśl o konieczności rezygnacji z ulubionych potraw mięsnych. Jak w praktyce może wyglądać takie menu, możesz przekonać się, odwiedzając stronę https://fitnesscatering.com.pl/Menu-w-najblizszym-tygodniu-Dieta-ketogeniczna-chelp-pol-50.html z dokładną listą przykładowych posiłków na każdy dzień tygodnia. Jak widać dieta ketogeniczna nie musi być nudna i choć bazuje na produktach mięsnych, to także nie brakuje w niej warzyw i nabiału.

Kogo może zainteresować tego typu dieta?

Klasyczna dieta keto to idealny wybór dla każdego mięsożercy, który nie wyobraża sobie codziennych posiłków bez porcji mięsa. Oczywiście ze względu na obecność mięsa i ryb nie będzie to odpowiedni wybór dla wegetarian czy wegan. Pozostałe osoby mogą z niej bez problemu korzystać, ale tylko wówczas, jeśli nie mają problemów z wątrobą czy nerkami. Dieta ketogeniczna jest tłusta, w związku z czym bardziej obciążająca dla tego typu organów. Trawienie tłuszczy jest bardziej skomplikowane i wymaga większego wysiłku organizmu, przez co w praktyce jest doskonałym sposobem na chudnięcie. Z diety keto często korzystają sportowcy i inne trenujące osoby będące na redukcji. Jeśli zatem chcesz zrzucić zbędne kilogramy i jednocześnie możesz stosować dietę bazującą na mięsie, nabiale i rybach, dieta ketogeniczna może być doskonałą alternatywą dla innych diet odchudzających.

Jeśli interesuje Cię dieta ketogeniczna, jadłospis tygodniowy nie musi być monotonny. Wystarczy korzystać z różnych gatunków mięs, do menu wprowadzać ryby i owoce morza, różnego rodzaju warzywa i nabiał. Gdy masz kłopot z samodzielnym skomponowanie diety ketogenicznej, zawsze możesz skorzystać z cateringu dietetycznego z dostawą do domu. To dobra opcja, by wypróbować nową dietę i wprowadzić ją na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *