Karma dla szczeniaka – najważniejsze fakty o żywieniu młodych psów

Każdy opiekun psa musi pomyśleć o kilku kwestiach. Jedną z nich jest zdrowie jego pupila. Wpływa na nie kilka czynników takich, jak szczepienia, odrobaczanie, czy właściwa pielęgnacja. Nie można jednak zapominać, że komfort oraz zdrowie czworonoga w dużej mierze zapewnia mu prawidłowe żywienie. Jaka powinna być karma dla szczeniaka?

Co powinien jeść młody pies?

Po pierwsze, posiłki dla szczeniaka muszą być inne niż dla osobników dorosłych! Czworonogi w pierwszym roku życia potrzebują więcej białka oraz energii, a także właściwej ilości witamin i minerałów. Właściwie skomponowana i dobrana karma dla szczeniaka zapewni mu prawidłowy rozwój i wzrost. W uogólnieniu sucha karma dla szczeniaka powinna zawierać ponad 29% białka.

Wybierając suchą lub mokrą karmę dla młodego psa, zwracaj uwagę nie tylko na ilość określonych składników odżywczych, ale także na to, jakie produkty znajdują się w jej składzie. Unikaj sztucznych konserwantów, barwników, czy polepszaczy smaku. Głównym składnikiem karmy dla szczeniaka powinno być wysokiej jakości mięso, a jego uzupełnienie stanowić mogą zdrowe owoce, warzywa oraz zioła.

Obecne zalecenia dietetyków weterynaryjnych określają, że w diecie rosnących psów powinno zawierać się 0,7% -1,2% wapnia. Bardzo istotną kwestią jest jednak nie tylko ilość wapnia, ale także jego stosunek do fosforu, który powinien wynosić od 1:1 do 1,5:1.

Dobra karma = zdrowy pies

Szczeniak, który otrzymuje wysokiej jakości dobrze zbilansowaną karmę powinien mieć lśniącą sierść oraz prawidłowe stolce. Odchody zdrowego psa są dobrze uformowane, plastyczne i mają brązowy kolor. W kale szczeniaka nie powinno być dużych ilości śluzu, krwi, czy wyraźnych resztek niestrawionego pokarmu. Sposobem na monitorowanie prawidłowego rozwoju szczeniąt jest także przyrost ich masy ciała. Zwierzęta narażone na niedobory nie przybierają na wadze oraz wykazują cechy osłabienia. Przyjmuje się, że młody pies powinien osiągnąć 50% masy ciała dorosłego czworonoga między 4, a 5 miesiącem życia.

Wymagania żywieniowe niektórych ras psów

Opiekunowie szczeniąt ras dużych i olbrzymich, które charakteryzują się szybkim przyrostem masy ciała powinny otrzymywać właściwą ilość wapnia i fosforu oraz substancje chondroprotekcyjne. Należą do nich między innymi siarczan chondroityny oraz glukozamina. Mogą być one zawarte w karmie dla szczeniaka lub podawane w formie suplementów poleconych przez lekarza weterynarii.

Przysmaki dla szczeniąt

W trakcie szkolenia lub zabaw karma dla szczeniaka może być uzupełniana o małe, ale zdrowe przysmaki. Specjaliści zalecają, by ich ilość w diecie czworonogów nie przekraczała jednak 10% dziennej dawki pokarmowej. Zbyt duża ilość nagród może doprowadzić bowiem do otyłości, która niewskazana jest zarówno u młodych, jak i u starszych czworonogów.

Zdrowie Twojego psa zaczyna się już teraz! Zadbaj o wybór, który spełni wszystkie jego wyjątkowe potrzeby!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.