Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz poszukiwanie pracy, czy zastanawiasz się nad zmianą kariery, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie nowej pracy w 2021 roku. Zanim przejdziesz do poszukiwań, warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, dlaczego szukasz nowej pracy. Wyjaśnij swoje co motywuje Twoje chęci (lub potrzebę) zmiany, abyś mógł rozpocząć poszukiwania w 2021 roku z silnym poczuciem intencji. Kiedy już to zrozumiesz, znacznie łatwiej będzie przebrnąć przez monotonię poszukiwań, procesów rekrutacyjnych i czekania na informację zwrotną od potencjalnego pracodawcy.
Ważne jest również, aby zastanowić się, jak chcesz pracować. Praca zdalna raczej zostanie z nami dłużej, ale będą też opcje pracy hybrydowej i firmy, które zdecydują się wrócić do biura, gdy tylko będzie to bezpieczne. Zastanów się, co chcesz, a czego nie, a następnie rozpocznij poszukiwanie pracy, mając to na uwadze. Niektóre oferty pracy będą zawierały szczegóły dotyczące modelu pracy. Jeśli nie, warto poruszyć tą kwestię na rozmowie kwalifikacyjnej.
Gdy już uzyskasz jasność co do tych kwestii, możesz zrobić jeszcze trzy rzeczy, aby przyspieszyć poszukiwanie pracy.
Zobacz także: Pierwsza praca – przydatne informacje
Poszerzaj horyzonty
Dzięki modelowi pracy zdalnej nie jesteś już ograniczony do pracy w najbliższej okolicy. Podczas wyszukiwania ofert pracy wybierz opcję „zdalne” i uwzględnij również słowa kluczowe, których używasz do wyszukiwania. Przeczytaj pełny opis stanowiska, aby mieć pewność, że jest praca całkowicie zdalna, a nie tylko tymczasowo, do czasu ponownego otwarcia biur.
Ucz się nowych rzeczy
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny. Dzięki pracy zdalnej firmy nie są już ograniczone do szukania pracowników lokalnie. To z kolei znacznie zwiększa konkurencję i liczbę osób odpowiadających każde ogłoszenie o pracę. Oznacza to także, że teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest wyróżnienie się z tłumu. Podnieś swoje umiejętności, biorąc udział w kursie lub uzyskując certyfikat poświadczający nowe kompetencje. Pokaż swoją dotychczasową pracę, jeśli tylko jest to możliwe – stwórz stronę z portfolio, napisz artykuł, zrób infografikę lub stwórz aplikację demonstracyjną. Kluczem jest posiadanie czegoś namacalnego, czym można się podzielić z potencjalnym pracodawcą.
Bądź zorganizowany
Stwórz jasny i prosty system do śledzenia Twojej drogi do poszukiwania wymarzonej pracy. Prosty arkusz kalkulacyjny to wszystko, czego potrzebujesz, aby zachować porządek i klarowność podczas szukania pracy. Dzięki arkuszowi kalkulacyjnemu wszystkie potrzebne informacje masz w jednym miejscu, dzięki czemu nie przegapisz żadnego ważnego szczegółu, ponieważ nie możesz znaleźć napisanej notatki lub przypadkowo usunąłeś e-maila od rekrutera. Śledź w nim stanowisko, o które się ubiegasz nazwę firmy, datę złożenia podania, a następnie uzupełnij wszelkie istotne informacje, jeśli wybrano Cię na rozmowę kwalifikacyjną, takie jak imię i nazwisko menedżera zatrudniającego, data rozmowy kwalifikacyjnej i link do pokoju Zoom lub numer telefonu, pod który należy zadzwonić. Warto też zapisać link do oferty pracy, aby móc przejrzeć ją przed rozmową kwalifikacyjną.