Tutaj jesteś

Kolagen a zdrowie stawów – fakty i mity

30 listopada 2023 Porady kolagen

Kolagen jest niezbędny do zachowania zdrowych kości i stawów. Suplementy diety zawierające to białko odgrywają istotną rolę w ochronie układu kostno-stawowego. W ciągu ostatnich lat wokół kolagenu narosło wiele mitów. Sprawdź, jak naprawdę działa ten składnik i dowiedz się, kto powinien sięgnąć po specjalistyczne preparaty na stawy.

Z czego składa się kolagen?

Kolagen jest jedną z najważniejszych substancji obecnych w organizmie człowieka. Ten naturalny polimer składa się z białek, które tworzą charakterystyczne struktury, nazywane linami. Każdy z łańcuchów zawiera około 1050 aminokwasów. Większość z nich to glicyna oraz prolina i hydroksyprolina. Istnieje kilka rodzajów tego białka, jednak najważniejszy dla stawów jest kolagen typu II, czyli podstawowy składnik tkanki łącznej, która stanowi budulec kości, stawów, skóry, włosów, czy więzadeł. Suplementacja naturalnego polimeru poprawia gęstość mineralną kości, co jest niezwykle istotne w profilaktyce osteoporozy.

Dlaczego nasz organizm potrzebuje kolagenu?

Wielu naukowców na całym świecie prowadzi badania, które udowadniają pozytywny wpływ kolagenu na organizm. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Tokio potwierdzili, że suplementacja kolagenu typu II redukuje ból stawów oraz poprawia jakość życia pacjentów chorych na artretyzm. Kolagen wspomaga utrzymanie elastyczności i odpowiedniej struktury tkanki chrzęstnej znajdującej się na powierzchni stawów. Dobroczynne białko przyspiesza regenerację tkanek oraz chroni je przed uszkodzeniami. Regularne przyjmowanie suplementów diety z kolagenem wpływa na poprawę funkcji stawów i zmniejszenie bólu. Szukasz skutecznych preparatów, które rozwiążą Twoje problemy? Odwiedź stronę mybionic.pl.

Kto powinien sięgnąć po suplementy diety z kolagenem?

Coraz częściej słychać głosy, że suplementy diety z kolagenem nie stanowią skutecznego wsparcia kości i stawów, ponieważ organizm człowieka samodzielnie wytwarza to białko – jest to często powielany mit. Ortopedzi twierdzą, że suplementacja tej substancji w wielu przypadkach okazuje się bardzo skuteczna. 

Lekarze szczególnie rekomendują preparaty z kolagenem:

  • seniorom,
  • zawodowym sportowcom,
  • pacjentom cierpiącym na choroby przewlekłe,
  • osobom przechodzącym rekonwalescencję.

Suplementy diety zawierające naturalny polimer pomagają kobietom i mężczyznom borykającym się z bólami stawów oraz ludziom, którzy wykonują treningi na dużych obciążeniach.

Dobroczynne białko – co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

Niemieccy naukowcy dowiedli, że kolagen poprawia ukrwienie i nawodnienie skóry, co pozytywnie wpływa na odporność tego organu. Dobroczynne białko może wspomagać regenerację wątroby, żołądka, a nawet płuc. Chociaż suplementacja tego składnika okazuje się pomocna w leczeniu wielu problemów zdrowotnych, to należy pamiętać, że specjalistyczne preparaty powinny stanowić uzupełnienie, a nie substytut zdrowej diety oraz aktywnego trybu życia. Dbanie o nasze kości i stawy powinno obejmować kilka płaszczyzn, a jedną z nich jest odpowiednia suplementacja.

Materiał zewnętrzny

kuchnia włoska

Redakcja

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Folie i opakowania foliowe