kład różnych krajów, to posiada podobne tradycje, zwyczaje i religię. Ogólnie można powiedzieć, że kraje arabskie są bardzo zróżnicowane pod względem kulturowym, a także językowym. Także w kuchni zwanej arabską istnieje wiele rzeczy wspólnych, ale istnieje też wiele rozbieżności. I w każdym regionie kuchnia różni się pomiędzy sobą.
Zobacz także: Sumak – przyprawa do czego?
Kuchnia arabska przez tysiąclecia ulegała ewolucji i wpływom innych narodów tak, jak kuchnie wszystkich krajów świata. O czym świadczy najstarsza arabska książka kucharska z przed trzynastu wieków. Ogólnie kuchnię arabską można podzielić na arabską zachodnią i arabską wschodnią. Jedno tylko łączy, że wszyscy Arabowie są gościnni.
Ludność arabska zamieszkuje Arabię Saudyjską, Egipt, Maroko, Palestynę, Jordanię, Liban, Irak, Katar, Jemen, Kuwejt, Syrię, Mauretanię, Tunezję, Sudan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i jeszcze kilka innych państw. Na świecie żyje ponad pięćset milionów Arababów. I każdy z nich kultywuje kuchnię arabską, jak i skłania się w stronę kuchni kraju, w którym mieszka.
Szczegółowo o kuchni arabskiej
– Arabowie gdziekolwiek mieszkają posiadają słabość do warzyw i owoców. Jedzą więc pomidory, paprykę, cukinię, cebulę, czosnek, kabaczki, bakłażany, kalafior, szpinak, pietruszkę, sałatę, ogórki, pory, marchew, rzepę, cytryny, banany, orzechy, granaty, pomarańcze, limonki, mandarynki, figi.
– W swojej kuchni stosują też wiele przypraw i dlatego kuchnia arabska jest bardzo aromatyczna. Używa się dużo czosnku, kolendry, tymianku, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa, mięta, kurkuma, anyż, szafran, curry, ziele angielskie, pieprz, cynamon, cytryna, anyż, sumak.
– Głównym składnikiem diety jest ryż i są kasze.
– Ogromne znaczenie w kuchni arabskiej ma oliwa, która jest stosowane nie tylko do dań głównych, ale również do sałatek.
– Natomiast z mięsa najbardziej preferowana jest baranina, wołowina, drób, oraz ryby. Poza tym rodzaje mięsa do spożycia określa Koran. Do mięs najczęściej podawany jest ryż lub pszenna kasza kuskus. Ziemniaki nie są mile widziane w diecie arabskiej. A jeżeli już, to tylko do sałatki.
Z mięsa Arabowie przyrządzają na przykład kebab, tikka, szawarma. Tikka, to marynowany i grillowanych lub smażonych filetów z kurczaka. A szawarma jest to przyrządzone mięso i okrawane z pionownego rożna.
– Bardzo ważne miejsce w kuchni arabskiej zajmuje pieczywo, a więc chleb. Jak i obwarzanki, podpłomyki, pita. Te ostatnie, to tradycyjne okrągłe placki wypiekane na blasze z pszennej mąki.
– Najpopularniejszymi daniami są zupa harira, hummus, falafel, tabouleh.
Zupa harira składa się z soczewicy, ciecierzycy, pomidorów, czosnku, przypraw i piersi z kurczaka. Procedura przyrządzania takiej zupy jest dość długa. Ale warto się potrudzić, bo potrawa po ugotowaniu jest bardzo smaczna.
Wspomniane wyżej danie hummus, to sos, pasta do smarowania, którą przyrządza się z przetartych nasion ciecierzycy, albo innych roślin strączkowych.
W menu arabskim jest też pasta z sezamu, która jest dodatkiem do dań. I pasta z bakłażana zwana baba ghanoush.
Natomiast wspomnainy falafel, to smażone wegetariańskei kotleciki z ciecierzycy i przypraw. Można je podawać z sosem i warzywami. Natomiast tabouleh jest sałatką warzywną powstałą z pomidorów, ogórków, pappryki, natki pietruszki, cebuli, czosnku, cytryny, mięty, orzeszków piniowych i kaszy z ziaren pszenicy.
– Żadna kuchnia nie może obejść się bez deserów, a wiec arabska także. Do najbardziej lubianych deserów należy ciasto yufka i filo. Jest to cienkie ciasto z mąki, wody, oliwy i soli. Taki rozwałkowany placek nadziewany jest dowolnym farszem. Następnie ciasto pieczone jest w piekarniku.
Popularne i chętnie konsumowane jest również ciasto drożdżowe ze smażoną skórką z pomarańczy zwane el muna.
Czy messelmen, gdzie placuszki na słodko z miodem i migdałami smażone są w głębokim oleju.
Do popularnych deserów należy również dżamilah, to placek z mąki ziemniaczanej, jaj, cukru, daktyli i migdałów.
– Herbatą jest najbardziej popularnym napojem wśród Arabów. Lecz z wielkim upodobaniem pita jest też miętą, soki ze świeżych owoców, kawa, oraz wino.