Współczesna branża piekarnicza wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości i wydajności produkcji konieczne jest wykorzystanie dedykowanych urządzeń. Do podstawowych elementów wyposażenia piekarni i cukierni zaliczamy komorę garowniczą. Przed zakupem tego typu sprzętu należy zastanowić się nad cechami, jakimi musi się on charakteryzować.
Zobacz także: Odzież kucharska dla wymagających
Czym jest komora garownicza?
Komora garownicza nazywana jest także komorą rozrostu ciasta. Już sama nazwa dosyć jasno wskazuje jej funkcję. Jest to urządzenie, które ma stworzyć optymalne warunki do rozrostu ciasta. Wybór komory musi być ściśle dopasowany do rodzaju wypieków, w jakich specjalizuje się dana firma. Komory garownicze mogą występować w wersjach jedno lub dwudrzwiowych. Każda komora garownicza daje możliwość regulacji zakresu temperatury oraz wilgotności. To tylko jeden z wielu elementów charakteryzujących komory garownicze.
Czym charakteryzują się komory garownicze?
Omawiając komory garownicze, trzeba podzielić je na urządzenia, które są wykorzystywane w cukierniach i piekarniach oraz komory stosowane w sklepach. Wspomnieliśmy wcześniej, że komora musi zapewnić optymalne warunki do wzrostu ciasta. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie optymalnej temperatury i poziomu wilgotności. Kluczową kwestią jest także zapewnienie właściwej wentylacji. Specjalne nawiewy, które znajdują się w dolnej części garowni, wspomagają prawidłowe rozprowadzanie pary w obrębie komory. Na dachu garowni umieszczona jest specjalna turbina, która generuje przepływ powietrza. Jego zasysanie odbywa się przez specjalny panel ściągający, który umieszczony jest na suficie.
Ważnym elementem komory garowniczej jest oczywiście panel sterowania. Pozwala on na kompleksową obsługę maszyny w tym ustawienie optymalnych parametrów.
Słów kilka warto poświęcić samej budowie komory garowniczej. Drzwi i ściany komory są wykonywane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Na drzwiach zamontowane są duże szyby, które pozwalają na bieżąco kontrolować stan wypieków. To gwarantuje odpowiednią izolację. Wyposażenie komory garowniczej obejmuje oświetlenie LED, domykacz oraz specjalna szczotka, która zapewnia izolację pomiędzy drzwiami a podłogą. Producenci komór garowniczych mają możliwość dostosowania urządzeń do indywidualnych potrzeb Klienta. W związku z tym urządzenia mogą być wyposażone chociażby w specjalne odbojniki na ścianach i drzwiach.
Wewnątrz komory garowniczej znajduje się agregat. Ważny element jego budowy stanowi elektrodowa wytwornica pary i elementy grzejne. Agregat pracuje w sposób automatyczny. Po ustawieniu temperatury i wilgotności urządzenie utrzymuje pożądane parametry w komorze. Jak wytwarzana jest para w obrębie komory? W nowoczesnych urządzeniach stosuje się specjalne elektrody zanurzone w wodzie. Dzięki temu nie trzeba wykorzystywać tradycyjnych grzałek. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest wyeliminowanie ryzyka przepalenia się elektrody. Co ważne wytwornica pary wodnej wykazuje wysoką odporność na działanie kamienia, który wytrąca się z wody w trakcie procesu gotowania. Powierzchnia komory garowniczej może sięgać nawet 2 m³.
Komory garownicze to niezbędne elementy wyposażenia każdego punktu, który oferuje wypieki. Wybór takiego urządzenia zawsze musi być dostosowany do specyfiki danego punktu oraz rodzaju oferowanych wypieków.