Alaska to dzika przyroda, surowy klimat, bardzo długa zima, wiele dużych jezior, twardzi ludzie. Różnią się oni od pozostałych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, bo przyszło im na co dzień zmagać się z naturą. I kuchnia Alaski także różni się od kuchni stanowej kontynentalnej, jak i innych kuchni świata. Gdyż jest ona ściśle uzależniona od położenia geograficznego i klimatu.
Zobacz także: Kuchnia ziem skutych lodem – Grenlandia – kuchnia eskimoska
Alaska to jeden ze stanów w USA, ale nie należy do stanów kontynentalnych
Jest największym stanem i najmniej zaludnionym ze wszystkich amerykańskich stanów. Tubylcy zamieszkują głównie tereny na południu stanu, oraz tereny ciągnące się wzdłuż linii brzegowej. Alaska graniczy z Kanadą i Rosją, oraz licznymi wodami.
Z racji na surowy klimat i bardzo długą zimę, oraz często dużą odległość od małych sklepów i dużych supermarketów ludność Alaski nauczyła się zaopatrywać w żywność, która ma długi termin ważności. Dotyczy to nie tylko produktów sklepowych, ale również tych pozyskiwanych z natury i przygotowywanych w domu. Wielkie znaczenie ma tu tradycja i praktyka przeszłych pokoleń. Dawne zwyczaje kulinarne i dziś w tamtejszej kuchni mają wielkie znaczenie. Bo przecież klimat Alaski się nie zmienił. Zwyczaje i tradycje są na Alasce kultywowane zwłaszcza przez rodowitych mieszkańców. Zaś nabyta ludność dopiero się ich uczy, jak na przykład naturalnie pasteryzować pokarmy, aby posiadały długi okres ważności do spożycia. Najbardziej rozpowszechnione jest suszenie pokarmu lub ich fermentacja.
Ze względów na srogi klimat kuchnia alaskańska musi być też pożywna, dawać siłę, ogrzewać organizm i sprawiać, aby był on zdrowy, silny i odporny na przeciwności napotykane każdego dnia. Dlatego kuchnia Alaski obfituje w tłuszcz i białko. Produkty te są pozyskiwane z lądu i z wody.
Najważniejszymi produktami żywnościowymi jest mięso i ryby. Na tych dwóch produktach bazuje cała kuchnia Alaski. Kuchnia alaskańska nie może obejść się także bez słodkich produktów. Na Alasce spożywane są również węglowodany, które znajdują się najczęściej w lokalnych smakołykach typowych tylko dla kuchni alaskańskiej. Co nie znaczy, że ludność Alaski nie je popularnych na świecie smakołyków. Na Alasce są one również dostępne w supermarketach.
W kuchni alaskańskiej je się także warzywa, oraz owoce
A zwłaszcza borówki i jagody. Z nich to właśnie najczęściej przyrządzane są domowe desery lub stosuje się je do przyrządzania sosów do mięs. Mieszkańcy Alaski jedzą też treściwe zupy gotowane na mięsie z dodatkiem korzeni roślin jadalnych, a także wodorostów.
W światowej kuchni rzadko się zdarza, aby dieta była oparta głównie na mięsie, rybach i owocach morza. A na Alasce właśnie tak jest. Na stołach mieszkańców Alaski poza rybami i owocami morza króluje również mięso zwłaszcza z dzikich zwierząt, jak renifery, łosie, morsy, foki, a także ptactwa. Statystyczny mieszkaniec Alaski zjada dziennie 1/2 kilograma mięsa. Mięso jest gotowane i grillowane, a zwłaszcza to pochodzące z łososia.
Mięso ze zwierząt spożywane jest dla siły, mocy i odporności organizmu, a mięso z ryb dla ogólnego zdrowia fizycznego i psychicznego. Częste spożywanie ryb i owoców morza sprawia, że organizm jest zdrowy, mocny i odporny. Owoce morza są bardzo dobrym źródłem białka, oraz witamin z grupy B. Jak i minerałów, a zwłaszcza jodu, wapnia, żelaza, magnezu, cynku, fluoru i selenu.
Również ryby są jednym z najzdrowszych pokarmów, bo zawierają kwasy tłuszczowe wielonienasycone, a głównie kwas tłuszczowy omega-3. Zwłaszcza te tłuste ryby, jak makrela, łosoś, czy śledź.
Ryby, to również dostawcy witamin A, D, E i witamin z grupy B. I dostawcy pierwiastków chemicznych niezbędnych dla zdrowia człowieka, jak potas, fosfor, jod, magnez, żelazo, wapń, mangan, miedź, cynk, sód.
Mięso z ryb uznawane jest przez naukowców za najzdrowsze na świecie. Dlatego powinno często gościć na stołach we wszystkich częściach świata, a nie tylko na Alasce, czy w Japonii.