Alkohol jest dla ludzi, ale należy spożywać go odpowiedzialnie i badać się alkomatem

Alkohol z pewnością ma trochę złej sławy, ale jeżeli spożywamy go z umiarem i odpowiedzialnie, to nie powinniśmy się niczego obawiać. Od piwka wieczorem czy lampki wina do obiadu jeszcze nikt nie umarł, pod warunkiem, że te trunki nie będą spożywane masowo, ani dzień w dzień. Odpowiedzialność przy spożywaniu alkoholu jest też związana z tym, że jak doskonale wiemy, jest to substancja chemiczna, która upośledza zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania niektórych maszyn.

Często jest jednak tak, że poprzedniego dnia trochę sobie pofolgujemy, a dnia następnego nie wiemy, czy jesteśmy już bezpieczni i czy możemy bezpiecznie siadać za kółko. Działanie alkoholu ma bowiem to do siebie, że nawet gdy dawno przejdzie nam szeroko rozumiane uczucie oszołomienia i euforii, to nie znaczy wcale, że alkohol jest już wypłukany całkowicie i na przykład nie opóźnia naszej reakcji i nie zawęża pola widzenia. Urządzeniem, które pomoże nam zdecydować, czy nadajemy się na kierowcę po spożyciu, jest dobrze wszystkim znany alkomat.

Jak działa alkomat?

Alkomaty działają w sposób dosyć prosty, mianowicie dmuchamy w ustnik i za chwilkę mamy wynik stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Należy pamiętać o tym, że stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu oraz jego stężenie we krwi to dwie różne sprawy, więc pomiar jest orientacyjny, ale pozwoli wskazać na ile jeszcze jesteśmy pod wpływem tej substancji chemicznej. Wielu z nas zastanawia się jednak jaki alkomat wybrać, bo modeli na rynku jest bardzo dużo i wbrew pozorom, nie różnią się tylko ceną, ale i metodą oraz dokładnością działania.

No więc, jaki alkomat kupić, by być w miarę pewnym jego pomiaru? Na pewno nie alkomat najtańszy, kosztujący około kilkadziesiąt złotych. Takie alkomaty to raczej zabawki, które nadają się co najwyżej do imprezowej rozrywki polegającej na przechwalaniu się przed kumplami kto ile wypił. Są to tak zwane alkomaty półprzewodnikowe i niestety, ale ich pomiar jest nie tylko niedokładny i często mylny, ale także sprzęt tego typu działa jeszcze coraz gorzej wraz z upływającym czasem, bo lubi się sam z siebie rozkalibrować.

Kto powinien badać się alkomatem?

Gdy więc jesteśmy na przykład kierowcą samochodu albo operatorem jakiejś maszyny, z pewnością zależy nam na tym, by nabyć w miarę dobry alkomat, to znaczy sprzęt takiej klasy, na którego pomiarze możemy się już oprzeć. Takie alkomaty ze średniej półki, całkowicie wystarczające dla standardowej osoby, to alkomaty elektrochemiczne. Są one na tyle dokładne, że wynik może być podstawą do podjęcia decyzji i też są one dużo bardziej trwałe. To najlepszy wybór dla przeciętnej osoby prywatnej i kosztuje około kilkaset złotych.

Czasami jednak może zależeć nam na tym, by kupić najlepszy alkomat, jaki tylko jest na rynku. Kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi? Wtedy, gdy na przykład jesteśmy kierownikiem uznanej firmy i od trzeźwości naszych pracowników zależy uniknięcie bardzo poważnych problemów. Właścicielom firm, którzy chcą kontrolować swoją załogę polecany jest więc alkomat najlepszej klasy, tak zwany alkomat na podczerwień. Jest on skrajnie dokładny i skrajnie wytrzymały. Warto wydać te kilka tysięcy złotych, jeżeli na przykład codziennie rano jako kierownik budowy mamy zamiar kontrolować całą ekipę budowlańców wchodzących na tą budowę. Może koszt jest duży, ale koszt ewentualnych problemów przy nietrzeźwych pracownikach powodujących wypadki jest jeszcze większy, nie mówiąc już o stratach wizerunkowych dla firmy.

Jak więc widać, alkomatów na rynku i w sklepach jest cała masa, ale możemy podzielić je na trzy zasadnicze grupy, alkomaty-zabawki, nie polecane nikomu, kto ma zamiar traktować ten sprzęt poważniej, alkomaty ze średniej półki, polecane większości przeciętnych ludzi oraz alkomaty profesjonalne, dedykowane głównie firmom. Alkohol to niejako część naszej tradycji narodowej i nie ma nic złego w tym, żeby od czasu do czasu się zrelaksować i rozluźnić, no ale trzeba potem wyznaczyć sobie odpowiedni czas na dojście organizmu do siebie, a w ocenie swojego stanu pomoże dobrze i rozsądnie dobrany alkomat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *