Tutaj jesteś

Czy uprawa orzechów laskowych jest opłacalna?

10 października 2019 Przemysł

W Polsce najwięcej plantacji orzechów laskowych można spotkać na Lubelszczyźnie oraz na Kielecczyźnie. W ostatnich latach zbiory były wyjątkowo dobre a cena na skupach korzystna, dlatego wielu plantatorów rozważa rozpoczęcie takiej właśnie działalności.

Zobacz także: Przyprawa do owsianki – sposób na pyszne śniadanie

Na czym polega uprawa orzechów laskowych?

Orzechy laskowe to produkty w Polsce dobrze znane i bardzo lubiane. Stosuje się je przede wszystkim w przemyśle cukierniczym. Jeśli chodzi o uprawę to przeprowadza się ją zwykle na kilkuhektarowych plantacjach. Zbiory orzechów odbywają się na przełomie września i października i coraz częściej przeprowadza się je metodą mechaniczną, z użyciem kombajnów. Ceny kilograma orzechów laskowych obecnie na skupach wahają się wokół 70 groszy za kilogram, co jest bardzo dobrym wynikiem. Średni plon z 1 ha uprawy wieloletniej to 3 tony orzechów. Głównymi odbiorcami na skupach są producenci z Włoch, którzy bardzo cenią sobie nasze orzechy, różniące się nico smakiem w porównaniu od tych zebranych we Włoszech. Ponadto orzechy można sprzedawać na rynkach hurtowych albo szukać kontaktów z lokalnymi firmami piekarniczymi i cukierniczymi a wtedy ich cena będzie jeszcze bardziej atrakcyjna.

Czy uprawa orzechów jest trudna?

Główną zaletą posiadania plantacji orzechów laskowych jest fakt, że na przestrzeni całego roku nie wymaga ona bardzo dużego nakładu pracy, pod warunkiem, że gospodarstwo jest zmechanizowane. Leszczyny muszą rosnąć na odpowiednich glebach i dobrze jest je zlokalizować na terenie odsłoniętym od wiatru. Główne zagrożenie związane z tą uprawą to wiosenne przymrozki. Leszczyny wymagają stosunkowo niewielkiego nawożenia i stosowania umiarkowanej ilości środków ochrony roślin. Jeśli po zbiorach ktoś chce przez jakiś czas przechowywać orzechy to musi zadbać o odpowiednie warunki do ich suszenia. Decydując się na taką plantację trzeba mieć na uwadze fakt, że pierwsze dochody przyjdą dopiero po kilka latach, bo poczynienie podstawowych inwestycji, takich jak zakup sadzonek będzie niezbędne.

Jak jeść zdrowo na mieście

Redakcja

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Przewody mleczne w branży spożywczej