Goździki i ich prozdrowotne działanie

Goździki, jako przyprawa są znane w wielu krajach. Kojarzymy je przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia oraz z popijaniem zimowego grzańca. Tymczasem goździki mają cały szereg dobroczynnych właściwości zdrowotnych.

Dawniej po goździki sięgano wtedy, gdy potrzebny był środek o działaniu przeciwbólowym. Był to wiec pierwszy ratunek przy bólu zęba oraz przy bólach stawów. Również kobiety spożywały goździki w razie występowali bólów menstruacyjnych. Od wieków goździki były szeroko wykorzystywanie także w medycynie chińskiej. Obecnie wiemy już, że goździki przede wszystkim pomagają skutecznie walczyć z rakiem. Dzieje się tak dzięki zawartości substancji o nazwie eugenol. Badania pokazały, że goździki są bardzo skuteczne w walce z rakiem piersi. Są one w stanie zabić ponad 60% komórek rakowych i jednocześnie spowolnić rozrastanie się kolejnych. Substancje zawarte w goździkach mają zdolność niszczenia wolnych rodników, a przez to organizm wolniej się starzeje. Goździki działają profilaktycznie, ale też są skuteczne wtedy, gdy rak już wystąpi. Oprócz raka piersi dobrze radzą sobie z rakiem jajnika i wątroby.
Inne ważne właściwości goździków to zdolność do zwalczania bakterii, grzybów oraz stanów zapalnych w organizmie.

Warto je stosować, gdy walczymy z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Bardzo przydadzą się także osobom, które cierpią na problemy z układem pokarmowym, bo wspomagają system trawienny. Dobrze jest, więc dodawać je do ciężkostrawnych potraw. Od dawna wiadomo także, że są skuteczne przy zwalczaniu pasożytów jelitowych. Oprócz tego goździki mogą poprawić kondycję naszego mózgu, bo polepszają koncentrację i zdolność zapamiętywania. Ponadto mogą pomóc osobom próbującym rzucić palenie. W przypadku zachorowania na anginę należy pokruszyć goździki i wymieszać z miodem. Taką mieszanką warto posmarować migdałki. Jest bardzo pomocna dzięki właściwościom odkażającym i przeciwbólowym. Z kolei, gdy dopadnie nas ból głowy można ¼ łyżeczki pokruszonych goździków połączyć z 1 łyżeczką olejku cynamonowego i posmarować czoło. W literaturze znajdziemy także liczne wzmianki mówiące o tym, ze goździki są afrodyzjakiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *