Pojawia się coraz częściej na sklepowych półkach, a jego popularność konsekwentnie wzrasta. Cydr podbija polski rynek i szybko zdobywa nowych zwolenników. Co warto wiedzieć na temat tego napoju?
Zobacz także: Browar Dojlidy i jego długa historia
Czym tak właściwie jest cydr?
Jest to dość specyficzny napój alkoholowy, który powstaje ze sfermentowanego soku z jabłek oraz drożdży. Ze względu na fakt, iż podstawą przyrządzania tego napoju są sfermentowane owoce, bywa on często przyrównywany do wina. Jest to jednak błędne założenie, gdyż cydr często bywa traktowany jako alternatywa dla piwa. Ten niskoprocentowy alkohol sprzedawany jest nawet w podobnych opakowaniach, jak piwo. Czy można jednak nazywać ten trunek piwem jabłkowym? Niektórzy chętnie posługują się takim właśnie zwrotem, jednak i on nie oddaje w pełni charakteru cydru.
Jak powstaje cydr?
Napój ten można kupić w większości sklepów, można go też przygotować we własnym domu. Nie brak przepisów na ten trunek, który pojawiać może się w wielu wariantach. Jak wygląda najprostsza receptura? Wystarczy 15 kg jabłek (najlepiej mieszanki jabłek kwaśnych i słodkich), drożdże, pożywka dla drożdży oraz odrobina cierpliwości. Jabłka należy przepuścić przez sokowirówkę, a pozyskany w ten sposób sok przelać do tradycyjnego baniaka na wino i połączyć go z drożdżami oraz pożywką. Dzięki temu rozpocznie się proces fermentacji, która będzie trwała przez okres 2 tygodni. Po tym czasie sok powinien zostać odstawiony w chłodne miejsce na kolejne 2-3 tygodnie. Co dalej? Ostatnią czynnością będzie rozlanie cydru do butelek oraz cieszenie się jego smakiem.
Czy warto sięgać po cydr?
Choć jest napojem alkoholowym, osoby potrafiące pić z umiarem mogą sporo zyskać dzięki sięganiu po ten trunek. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest proste – w cydrze znajduje się sporo przeciwutleniaczy, dzięki którym nasz organizm otrzymuje dodatkowe wsparcie w walce z wolnymi rodnikami. Antyoksydanty, znajdujące się w cydrze, pochodzą z jabłek wykorzystywanych do jego produkcji. Dzięki temu napój ten, przyjmowany w rozsądnych ilościach, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Nie możemy jednak zapominać, że w napoju tym znajduje się alkohol, w związku z czym umiar staje się podstawową zasadą, o której miłośnicy cydru nie mogą zapominać.
Cydr i jego producenci – jakie marki pobijają polski rynek?
Na polskim rynku wielką popularnością cieszy się „Cydr Lubelski”. To znana marka, która pojawiła się w 2013 roku i szybko zyskała popularność. Kluczem do sukcesu okazał się fakt, iż napój ten powstaje w procesie naturalnej fermentacji, świeżo tłoczonego soku z polskich jabłek. Inną znaną marka jest Cydr Dobroński – klasyczny napój, ceniony za swą lekkość i orzeźwiający smak. 7 Sadów, Cider Inn oraz Cydr Grójecki to kolejne marki, które na polskim rynku mają się doskonale.
Cydr cydrowi nierówny – warto o tym pamiętać. Ten napój, choć produkowany według tych samych zasad, może różnić się smakiem. Wiele zależy tu od tego, jakie jabłka wykorzystuje się w jego produkcji. Spotkać się też można z cydrem z gruszek, który z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy preferują bardziej słodkie smaki.
https://magazynspozywczy.com.pl/na-czym-polega-proces-pasteryzacji/